Pochwalili się religijnością Polaków. Zapomnieli o jednym

64

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował najnowsze dane dotyczące religijności Polaków, gdzie chwali się wzrostem liczby sakramentów po pandemii. - To malowanie trawy na zielono - komentują działacze z fundacji "Świecka szkoła" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" i wskazują na wciąż pogłębiający się spadek udziału uczniów i uczennic w lekcjach religii.

Pochwalili się religijnością Polaków. Zapomnieli o jednym
Spadła liczba uczniów chodzących na religię. Kościół wreszcie potwierdza (DPA, PAP, Pascal Deloche)

Dane statystyczne duchowni Kościoła katolickiego opracowali na podstawie samodzielnie przeprowadzonych badań. Raport powstał po tym, jak we wrześniu 2021 roku w jedną z niedziel, księża przeprowadzili ankiety na temat religijności Polaków i Polek.

W podsumowaniu swojej pracy przytaczanym przez "Gazetę Wyborczą" podkreślają, że wpływ na malejącą liczbę uczestnictwa w sakramentach miała pandemia, a spadek zachorowań w 2021 roku znacząco wpłynął na poprawę kościelnych statystyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Małe zainteresowanie lekcjami religii? Dyrektorka szkoły odpowiada. „Widać to wyraźnie”
W 2021 roku sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osobom, co stanowi wzrost o ponad 1 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Względem poprzedniego roku, w 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano również w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa w 2021 roku, która wynosiła 103,9 tys.".

Wyliczają księża, pomijając jednak dane dotyczące lekcji religii w szkołach. Te jednak nie pozostawiają wątpliwości, na co wskazuje Gazeta Wyborcza: "W 2020 r. na lekcje religii w Polsce chodziło 85,7 proc. uczniów. W 2021 r. mniej o ponad trzy punkty procentowe. Liczba uczniów uczęszczających na katechezę spadła do 82,4 proc."

Statystyki kościelne pokazują silną tendencję do odpływu uczniów z katechezy, ale moim zdaniem nie są do końca wiarygodne - mówi Piotr Pawłowski ze Świeckiej Szkoły w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Bazują na raportach składanych przez proboszczów, którzy mogą mieć tendencję do "malowania trawy na zielono", by zadowolić swego biskupa - dodaje.

"GW" podkreśla, że najwięcej uczniów uczęszcza na lekcje religii w szkołach podstawowych (90,2 proc.) i w szkołach specjalnych (89,5 proc.), choć w każdej z tych placówek to i tak mniej niż w poprzednich latach.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić