aktualizacja 

W Krakowie mówią "dość". "Niech katecheci i księża pracują za darmo"

693

Coraz więcej miast głośno wypowiada się w temacie finansowania lekcji religii w szkołach. Uchwałę w tej sprawie, jako pierwsi przygotowali częstochowscy radni. Kraków chce iść o krok dalej. "Niech katecheci pracują za darmo" - proponuje Łukasz Wantuch miejski radny z klubu Przyjazny Kraków.

W Krakowie mówią "dość". "Niech katecheci i księża pracują za darmo"
Samorządy coraz częściej chcą zaprzestania finansowania religii w szkołach (Adobe Stock, Facebook)

Gdy tylko w częstochowskiej radzie miasta przyjęto uchwałę, w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z miejskiego budżetu, krakowski radny od razu wziął się za przygotowywanie w tej sprawie specjalnej rezolucji i jak podaje "Gazeta Wyborcza", już rozesłał ją do rządu i parlamentarzystów.

Religia to nie zwykły przedmiot. "Niech stanie się bramą do poznania Boga"

W przygotowanym przez Łukasza Wantucha piśmie czytamy:

Rada Miasta Krakowa apeluje o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu centralnego i samorządowego. Uważamy, że lekcje religii powinny być traktowane wyjątkowo ze względu na swoją specyfikę, a księża i katecheci powinni pracować wyłącznie na zasadach wolontariatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje

Łukasz Wantuch, cytowany przez "Gazetę Wyborczą" przekonuje, że tylko w wypadku utraty dochodów przez księży wynikających z ich zatrudnienia, lekcje religii przestaną być zwykłym przedmiotem, "a staną się bramą do poznania Boga i jego nauczania przez ludzi pełnych pasji i poświęcenia".

Ci księża i katecheci, którzy nauczają wyłącznie dla pieniędzy, zrezygnują, co wpłynie też na motywację dzieci i młodzieży uczestniczących w takich zajęciach - pisze w rezolucji.

Wantuch argumentuje, że jeśli nauczanie religii przestanie być zawodem, a stanie się misją, wpłynie to korzystnie na poziom nauczania oraz motywację księży i katechetów. I zapowiada, że na najbliższej sesji rady miasta Krakowa, która odbędzie się 21 grudnia, będzie zbierał pod nią podpisy by wprowadzić temat do porządku obrad.

Zwolennicy radnego już cieszą się na zgłoszony przez niego pomysł i piszą w sieci:

Brać przykład z Częstochowy, tam już podjęto taką uchwałę. W publicznej szkole nie ma miejsca na religię.
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić