Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Pociąg z Wuhan jest już w Europie. Zatrzymał się za polską granicą

21

Po długiej podróży do Europy przyjechał pociąg z Wuhan – miasta, w którym zaczęła się pod koniec ubiegłego roku pandemia koronawirusa. Pociąg zatrzymał się w Kijowie.

Pociąg z Wuhan jest już w Europie. Zatrzymał się za polską granicą
(YouTube)

Z Wuhan pociąg wyruszył 16 czerwca. Do stolicy Ukrainy dotarł w poniedziałek – poinformowała chińska agencja informacyjna Xinhua.

Po raz pierwszy w przypadku transportu z Chin do Europy Ukraina nie stanowiła tylko platformy tranzytowej, a była miejscem docelowym podróży – z dumą stwierdził Władysław Kryklij, ukraiński minister infrastruktury.

Ukraina ma nadzieję na rozszerzenie współpracy z Chinami. Iwan Jurik z Kolei Ukraińskich podkreślił, że pociągi towarowe mogą przyjeżdżać nie tylko do Kijowa, ale też do Charkowa, Odessy i innych miast.

Koronawirus z Wuhan

Pod koniec ubiegłego roku w Wuhan stwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa, choć według pojawiających się w ostatnich tygodniach informacji koronawirus SARS-CoV-2 mógł być obecny już wcześniej w innych rejonach świata.

Zamieszkiwane przez 11 milionów osób Wuhan stanowi ważny chiński hub transportowy. Łączy wiele dużych miast w Chinach, a pociągi towarowe jeżdżą też do innych krajów, również w Europie. Ukraina w ostatnim czasie zacieśniła współpracę nie tylko z Wuhan, ale i z całymi Chinami.

W 2019 roku Chiny stały się najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy – mówiła niedawno w wywiadzie z agencją Xinhua ekonomistka Olga Drobotjuk.
Zobacz także: Dżuma w chińskiej prowincji. Władze zalecają mieć się na baczności
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić