Jacek Dyrdak| 

Koronawirus był w Europie już wcześniej. Sensacyjne doniesienia z Francji

244

Koronawirus mógł być obecny w Europie już w listopadzie – poinformowały francuskie media. "Typowy" przypadek choroby COVID-19 stwierdzono 16 listopada we francuskiej gminie Colmar przy granicy z Niemcami.

Koronawirus był w Europie już wcześniej. Sensacyjne doniesienia z Francji
(Getty Images)

We Francji trwają poszukiwania pacjenta zero. Do niedawna sądzono, że pierwszy przypadek koronawirusa w tym kraju stwierdzono pod koniec stycznia, ale ostatnio pojawiły się doniesienia o przypadku z grudnia.

Teraz mówi się o listopadzie. Dr Michel Schmitt z zakładu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Alberta Schweitzera przeanalizował wyniki 2,456 badań tomograficznych przeprowadzonych pomiędzy 1 listopada 2019 r. a 30 kwietnia 2020 r. Analizował je m.in. pod kątem chorób serca i płuc, ale także pod kątem koronawirusa.

Jedno ze zdjęć wykonanych tomografem to "typowy" przypadek COVID-19 – stwierdził dr Michel Schmitt. Badanie wykonano 16 listopada. Wszystkie wyniki badań, które uznano za "typowe" przypadki koronawirusa, zostały dodatkowo poddane analizie przez dwóch innych radiologów.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero": bałem się, że wszyscy umrzemy

Koronawirus był w Europie w listopadzie. Lekarza to nie dziwi

Dr Michel Schmitt podkreśla, że był tylko "częściowo zaskoczony", kiedy stwierdził, że koronawirus pojawił się w szpitalu, w którym pracuje, już w listopadzie.

Wszystkich nas uderzyły minionej jesieni dość dziwne przypadki grypy, trwające dłużej niż zwykle, bardziej bolesne, z wyższą temperaturą i z większym zmęczeniem u pacjentów – stwierdził lekarz, którego cytuje France Bleu.

Także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie była zaskoczona, kiedy pojawiły się niedawno doniesienia, że koronawirus był obecny we Francji w grudniu. WHO wezwała inne kraje, by również prowadziły badania i sprawdzały, czy koronawirus nie dotarł do nich wcześniej, niż się w tej chwili sądzi.

Koronawirus z Wuhan

Do tej pory sądzono, że pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się w grudniu w chińskim mieście Wuhan. W marcu gazeta "South China Morning Post" informowała jednak o możliwym przypadku z 17 listopada. Przypadek francuski jest jeszcze wcześniejszy. France Bleu zwraca uwagę, że Colmar jest bardzo popularne wśród chińskich turystów. Francuzi zapowiedzieli pogłębienie swoich badań.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić