Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Wysłała do Wuhan groźne wirusy. Kilka miesięcy później zaczęła się pandemia

156

Na kilka miesięcy przed pandemią koronawirusa naukowiec z Kanady wysłała do laboratorium w Wuhan próbki dwóch śmiertelnie groźnych wirusów - twierdzi kanadyjski nadawca publiczny CBC. Chiny szybko zareagowały na te doniesienia.

Wysłała do Wuhan groźne wirusy. Kilka miesięcy później zaczęła się pandemia
(Getty Images, BSIP)

Wirusy miały trafić z Narodowego Laboratorium Mikrobiologii w Winnipeg do Instytutu Wirusologii w Wuhan. Były to próbki wirusów Ebola i Nipah. Kanadyjczycy zaznaczają, że wirusy te nie mają nic wspólnego z pandemią, która wybuchła kilka miesięcy później. Eksperci wyrażają jednak zaniepokojenie.

To podejrzane i alarmujące – skomentował Amir Attaran, profesor prawa i epidemiolog na Uniwersytecie w Ottawie, którego cytuje CBC.

Wirusy zostały wysłane do Wuhan 31 marca 2019 roku drogą lotniczą. Rzecznik rządowej kanadyjskiej agencji ds. zdrowia publicznego (PHAC) stwierdził, że zrobiono to "w celach naukowych". Próbki miała wysłać dr Xiangguo Qiu, którą zwolniono potem z jedynego kanadyjskiego laboratorium o czwartym, najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?

Dr Qiu zwolniono za możliwe "złamanie polityki" laboratorium w Winnipeg. Kanadyjczycy twierdzą, że jej zwolnienie nie miało nic wspólnego z wysyłką próbek wirusów do Wuhan.

Wirusy wysłane do Wuhan. Chiny reagują

Państwowa chińska gazeta "Global Times" sceptycznie wyraża się o doniesieniach z Kanady. Stwierdziła, że na transport wirusów muszą się zgodzić oba kraje, a "chińska strona nigdy oficjalnie nie ujawniła żadnych informacji na temat rzekomego transferu wirusów z Kanady".

Gazeta cytuje też immunologa z Uniwersytetu Pekińskiego. Immunolog, który pragnie zachować anonimowość, zakwestionował autentyczność doniesień CBC, stwierdzając, że "biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowania naukowe Chin", transport wirusów byłby "niezwykle niebezpieczny i niepotrzebny".

Dodał, że w Chinach nigdy nie było przypadku zakażenia wirusem Ebola. Dlatego, jak twierdzi, jest mało prawdopodobne, aby laboratorium w Wuhan chciało badać próbkę tego wirusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić