Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Podatek od spadków i darowizn. Ważna zmiana dla tysięcy Polaków

7
Podziel się:

We wtorek 27 października weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn. Teraz ze zwolnienia będzie mogło skorzystać więcej osób niż do tej pory.

Podatek od spadków i darowizn. Ważna zmiana dla tysięcy Polaków
Ważna zmiana w zakresie podatku od spadków i darowizn (Pixabay)

12 października w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z zasadami, zmiany weszły w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Co zmienia nowelizacja? Od teraz z podatku od spadków i darowizn zwolnieni są wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a także osoby wychowujące się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych.

Ustalono też, że za wstępnych uważa się "osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej".

Podatek od spadku i darowizny. Kto jest zwolniony?

O zwolnienie z podatku od darowizny i spadku mogą ubiegać się następujący członkowie rodziny:

  • małżonek,
  • zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • pasierb,
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha.

Czytaj także: Łódź. "Antymaseczkowy heros" bił kijem i zdejmował ludziom maski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Aurelia
2 lata temu
Ciężko się połapać w tych zmianach, sama nic bez księgowej z Pol-tax nie załatwiam.
J banasiak
2 lata temu
Są dlaczego nie ma uwzglednionych osób nie związanych z rodziną a opiekujacymi się osobami niespokrewnionymi które wymagają opieki bo rodzina się nie interesuje takimi ludźmi a są dopiero po śmierci takiej osoby i oczekują spadku tak nie powinno być,bo często obcy ludzie opiekują się takimi ludźmi i czasami mają zapisany testament i za ich opiekę muszą płacić ogromny podatek bo obcy ale to ze tą osobą się opiekowała w chorobie to tego przy spadku się nie uwzględnia tylko zyska rodzina która po kilka lat się nie interesowała chorym, to jest nie uczciwe.
avatar
2 lata temu
No to w końcu sa zwolnieni , czy o takie zwolnienie muszą sie ubiegać????????????? Chory kraj w którym muszę pytać urzędnika , czy mogę synowi podarować samochód!!!!!!!!!!!!!!!
Czytoprawda?
2 lata temu
nie muszą już adoptować wystarczy że wzięli sobie na wychowanie, nawet w domu dziecka się nie uchowa bo dorwie się wychowawca...
Hm...
2 lata temu
Czyli w drugą stronę to też działa, że po wychowawcy dziedziczy dziecko? (ciekawe jak to się ma do Morawieckiego?)
Prawo/lewo
2 lata temu
Jestem córką która zapłaciła podatek od spadku gdyż został potraktowany jako od wzbogacenia, pomimo iż nie można opodatkowywać podwójnie, NSA przyklepał. W identycznej sytuacji ktoś nie zapłacił gdyż pięknie sędzia to uzasadnił, ale cóż każdy sędzia w polaczkowie może być innego zdania...
Bandytyzm
2 lata temu
Czyli opiekunowie będą dziedziczyć po dziecku??? =wychowawcy, rodzina zastępcza? a co jeżeli ma rodzeństwo, będzie się musiało podziałkować z wychowawcą?????!!!!!! A może jeszcze z twórcami ustawy antyaborcyjnej w podzięce że żyje? będą brać dziecko z fajną działeczką i szybko ulegnie feralnemu wypadkowi, może zacząć ćpać i skończyć w rzece - nieszczęśliwy wypadek, sfiksować psychicznie "samobójstwo" - czarna magia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić