Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Pogłębiali Odrę, dokonali niezwykłego odkrycia. Badacze już je zabezpieczyli

25

Z Odry wydobyto absolutnie wyjątkowy przedmiot. Chodzi o miecz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Pochodzi on ze średniowiecza. Historycy z zaciekawieniem spoglądają na ten eksponat.

Pogłębiali Odrę, dokonali niezwykłego odkrycia. Badacze już je zabezpieczyli
Wyjątkowe znalezisko w Odrze

Takie znaleziska nie zdarzają się zbyt często. Wszyscy zainteresowani są absolutnie zachwyceni. Miecz wyłowiony z Odry w trakcie pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin znajduje się w bardzo dobrym stanie.

Jak podaje tvn24.pl, miecz ma 108 cm długości. Jedyne uszkodzenie to odłamany czubek. Zachowana została pozostała partia głowni, jelec i rękojeść z głowicą.

Zobacz także: Odkryli 430 niewybuchów z II wojny światowej. Niezwykłe odkrycie imprezowiczów w powiecie żagańskim

Historycy dokonali już wstępnych oględzin tego cennego przedmiotu. Wynika z nich, że pochodzi on z okresu od 1170 do 1330 roku.

Miecz został wydobyty i przewieziony w odpowiednich warunkach do Muzeum Narodowego. U nas od razu został zabezpieczony odpowiednimi środkami w taki sposób, żeby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte, a które będziemy mogli odczytać - przekazała dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, cytowana przez PAP za tvn24.pl.

Wyjątkowe znalezisko w Odrze. Eksperci zbadają miecz

Teraz specjaliści pochylą się nad tym wyjątkowym znaleziskiem i spróbują ocenić, czy miecz zgubił się w trakcie jakiegoś konfliktu czy po prostu celowo został złożony w rzece. To bez wątpienia nie będą łatwe badania, ale mogą przynieść bardzo cenne wnioski.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić