Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
GGG
|

Pogoda na Marsie nie rozpieszcza. NASA opublikowała dane z łazika

15
Podziel się

Łazik Perseverance na Marsie daje NASA bardzo wiele możliwości. Agencja opublikowała właśnie zarejestrowane przez niego dane dotyczące pogody na tej odległej planecie.

Pogoda na Marsie nie rozpieszcza. NASA opublikowała dane z łazika
Zdjęcie powierzchni Marsa zrobione z łazika (Getty Images, NASA)
bELoKgUR

Łazik Perseverance to urządzenie naszpikowane najnowszymi technologiami. Naukowcy z NASA wyposażyli go nawet w system analizowania dynamiki środowiska na Marsie. Ten zbiera na planecie pomiary atmosferyczne, które są dostarczane na Ziemię w postaci regularnych raportów pogodowych.

6 kwietnia NASA postanowiła podzielić się zebranymi danymi. Okazało się, że pogoda na Marsie nie rozpieszcza. Pomiar wykonany przez łazik wskazywał, że w najzimniejszym momencie było prawie -18 st. C., a w najcieplejszym zaledwie -15 st. C. Wahania warunków nastąpiły w czasie 30 minut. Ciśnienie wyniosło 718 Pa, czyli zgodnie z przewidywaniami naukowców. Ponadto atmosfera Jezero była czystsza niż krater Gale, w którym stacjonuje łazik Curiosity, oddalony o prawie 4 km.

bELoKgUT

Naukowcy nie ukrywali podekscytowania faktem zarejestrowania pomiarów. Uczeni mają nadzieje, że to właśnie regularne pomiary atmosferyczne bardzo pomogą w przygotowaniu ludzi do odwiedzenia Marsa. Proces ten porównują do sprawdzania pogody przed wyjściem z domu w celu właściwego ubrania się. Pomiary rejestrowane są przez system META co godzinę.

Wreszcie po latach pracy i planowania otrzymaliśmy pierwszy raport danych od MEDA. Nasz system działa i wysłał swoje pierwsze dane meteorologiczne i obrazy z kamery SkyCam - powiedział Jose Antonio Rodriguez-Manfredi, główny badacz MEDA.
bELoKgUZ
Zobacz także: Szczepienie na COVID. Profesor Simon odniósł się do "wpadki" rządu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELoKgVu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
POL z USA
7 miesięcy temu
Wysłać tam Ruskich oni wprawieni na Syberii niech atakują Marsjan to Ukrainie dadzą spokój 😂⚡
Ricardo
7 miesięcy temu
Spoko już prawie wszyscy żonaci chcą tam uciec
Nik
7 miesięcy temu
Gratulacie ala NASA i innym naukowcą dzięki im wiemy jak wyglada kosmos wszechświat i planety. Cieszy mnie to że będę miał co wnuką opowiadać.to jest historia która nigdy się nie powtuży.
bELoKgVv
Nor
7 miesięcy temu
Dobrze ze PiS wygrało wybory inaczej byśmy mieli Marsa w Polsce.
alfa73
7 miesięcy temu
Jeszcze 3 lata rządów PIS-u i będzie tak, jak na Marsie . . .
Tomasz
7 miesięcy temu
Na marsie atmosfera to ok. 98% dwutlenek węgla.
Andrzej
7 miesięcy temu
Przestańcie publikować te bzdury. Nic z ziemi nigdy nie doleciało do planety Mars a co dopiero wylondowało tam.Jest to nie możliwe przy obecnej technice .Zresztą te zdjęcia .mówią same za siebie.Amerykańscy pajace propagandy kręcą ludzi robiąc zdjęcia w wytfórniach filmowych.Oni są w tym mistrzami.Podobnie było z lądowaniem Amstronga na Księżycu.Nikt tam nigdy nie był.Dla czego po ponad 50 letniej przerwie nikt się nie pokusił tam lecieć? Chcieli zagrać ZSRR na nosie w czasie zimnej wojny.Jedynie co mogą to polatać sobie po orbicie okołoziemskiej nic poza tym
Lollek
7 miesięcy temu
Szykują miejsce zesłania dla tych co nie będą się chcieli zaszczepić
Intelektualis...
7 miesięcy temu
Wyślijmy tam Krystynę Pawłowicz, na pewno podniesie ciśnienie... A temperatura wzrośnie gwałtownie
Smutny warszk
7 miesięcy temu
A ruskie popisuja się swoimi czołgami! Ze mają broń biologiczną,którą mogą truć kogo chcą! Nawet swoich. A co ! Przecie to bolszaja technika.
Nieznajomy
7 miesięcy temu
No jeszcze nas tam brakuje.... Wystarczy że ziemię doprowadziliśmy do ruiny ekologicznej teraz Mars ??
Anon
7 miesięcy temu
Po jakiego grzyba ktokolwiek ma się tam pojawić.... Skoro tam nic niema oraz warunki do życia są kijowe.... Nie rozumiem.... Lepiej pieniądze przeznaczyć na badania nad teleportacja
Życie
7 miesięcy temu
Na ziemi ludzie żyją w znacznie chłodniejszych miejscach. Ocieplenie planety do +20'C wydaje się bardzo realne w przyszłości. Woda już tam jest. Pozostaje zagęścić atmosferę, odtworzyć pole elektromagnetyczne i można lecieć 😎
bELoKgVn
Jan
7 miesięcy temu
Odległej planecie? Raczej najbliższej...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić