Marta Kutkowska
Marta Kutkowska| 

Maseczka utrudnia oddychanie? Lekarz ma na to jeden trik

548

Maseczka stała się już codziennym elementem naszego życia. Niestety, niektórzy z nas wciąż odczuwają duży dyskomfort związany z jej noszeniem. Masz trudności z oddychaniem przez maseczkę? Lekarz radzi, co powinieneś zrobić.

Maseczka utrudnia oddychanie? Lekarz ma na to jeden trik
(Getty Images)

Skuteczna maseczka to taka, w której zwykle nie oddycha się w pełni swobodnie. Najgorsze, co możemy zrobić, to ściągnąć ją w miejscu publicznym, by wziąć głęboki wdech. Tymczasem, można sobie pomóc, nie narażając zdrowia.

Oddychaj lepiej

Wydawać by się mogło, że o maseczkach wiemy wszystko. Natomiast co wiemy o prawidłowym oddychaniu? To właśnie kontrolowanie oddechu pomoże nam zwiększyć komfort podczas noszenia maseczki.

Przede wszystkim, powinniśmy oddychać za pomocą przepony oraz przez nos. To bardzo ważne, ponieważ nos działa jak naturalny filtr, który wyłapuje zarazki.

- Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka - poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji - powiedziała w Polsat News dr Elżbieta Dudzikowska.

Poza tym, powietrze w nosie jest ocieplane i nawilżane, a także odkażane. Wszystko dzięki tlenkowi azotu, który oczyszcza powietrze.

Jak podkreśliła ekspertka: "Wirus wpływa na redukcję czynnika powierzchniowego, a tlenek azotu - który jest produkowany tylko w nosie - zwiększa produkcję tego czynnika".

Oddychanie przeponą. Jak to robić prawidłowo?

Zapewne oddychać przeponą uczyła się każda kobieta, która ma za sobą poród. Także osoby zajmujące się profesjonalnie śpiewem, wiedzą, że to podstawa.

Przy oddychaniu torem przeponowym powinna unosić się górna część brzucha, a nie klatka piersiowa – ćwicząc, możemy sobie wyobrazić, że pompujemy balonik pod skórą na wysokości mostka. Pamiętaj, żeby pilnować, by oddech był miarowy i spokojny.

Pomogło? Spróbuj poznać inne techniki oddechowe. Mogą mieć one wielki wpływ na poprawę twojego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Zobacz także: Joanna Przetakiewicz podpowiada jak poprawić sobie nastrój, nie tylko w Święta
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić