Pogodowy armagedon! Możliwe trąby powietrzne

0

Po fali upałów przyszło drobne ochłodzenie, któremu towarzyszą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Pogodowy armagedon! Możliwe trąby powietrzne
Trąba powietrzna (Wikimedia Commons)

Ostrzeżenia przed burzami z gradem wydano dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz na podanych obszarach sięga 80 proc.

Burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 40 mm. Pojawią się też porywy wiatru do 90 km/h, a poza tym może wystąpić grad.

Po fali upałów w niektórych zakątkach Polski zrobiło się chłodniej. Nie brakuje jednak takich miejsc, w których nadal jest niezwykle gorąco, a temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Niepokojący sygnał. Ostrzegają przed trąbami

Polscy Łowcy Burz donoszą w mediach społecznościowych, że w środę mogą pojawić się nawet trąby powietrzne.

W ciągu nadchodzącej doby ponownie spodziewamy się licznych, mocno uwodnionych burz, generujących miejscami bardzo intensywne opady deszczu, gradu i punktowo silne porywy wiatru. Nie wyklucza się wystąpienia 1-2 trąb powietrznych. Najbardziej korzystne warunki do rozwoju burz pojawią się w ciągu dnia na wschodzie kraju, a pierwsze burze mogą rozwijać się już wczesnym popołudniem. Ponadto w nocy z środy na czwartek należy liczyć się z możliwością przejścia mezoskalowego układu konwekcyjnego wędrującego znad Czech - zaznaczono na Facebooku.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić