Pojawiły się w górach. GOPR ostrzega, trzeba bardzo uważać

0

Im lepsza pogoda, tym więcej z nas wybiera się na piesze wędrówki. Niektórzy do lasu, a inni w góry. Do tej drugiej grupy GOPR-owcy mają pilny apel, który brzmi dość prozaicznie - patrzcie pod nogi. Bo w Beskidach i w ogóle w rejonach górskich pojawia się coraz więcej żmij zygzakowatych. Ich ukąszenie może okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Pojawiły się w górach. GOPR ostrzega, trzeba bardzo uważać
Żmije zygakowate coraz chętniej pojawiają się w polkich lasach (Wikimedia Commons, Picasa)

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem, występującym w Polsce naturalnie. Choć to niewielkie zwierzę, nie należy go lekceważyć. Jad żmii, nawet w niewielkiej ilości, może okazać się śmiertelnie groźny dla człowieka. Zazwyczaj wąż ucieka gdy go spotkamy, ale bywają sytuacje, kiedy może to się skończyć tragicznie.

W naszym kraju żyje kilka gatunków węży: zaskroniec, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, a także żmija zygzakowata. Żmiję poznamy po trójkątnej głowie, pionowych źrenicach i czerwono albo czerwono-brązowej tęczówce no i przede wszystkim - charakterystycznym zygzaku na grzbiecie.

W zależności od pory roku, żmija może mieć ciemne, szare lub brunatne, albo też popielate ubarwienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwugłowa żmija Russella. Zadziwiające nagranie z Indii

Żmije atakują wyłącznie, gdy poczują się bezpośrednio zagrożone i osaczone. Pojawiają się w cieplejsze dni, wychodzą spod krzewów, kamieni i korzeni drzew. Spotkamy je przeważnie na terenach leśnych i łąkowych, czasami też w parkach czy przydomowych ogródkach. Lubią wylegiwać się do słońca, tak gromadzą energię.

Co robić, gdy żmija zygzakowata ugryzie?

Według statystyk umieralność po ukąszeniu przez żmiję nie jest wysoka. Wiele zależy od naszego stanu zdrowia, ilości jadu oraz dostępności antytoksyny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co robić, gdy towarzyszącą nam osobę ugryzie żmija? Należy uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc, użyć opatrunku osłaniającego, unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy osoby poszkodowanej. Koniecznie trzeba wezwać pomoc medyczną.

Czego absolutnie nie powinniśmy robić? Wysysać rany, uciskać ją czy nacinać. Nie wolno też przemieszczać poszkodowanego czy zachęcać go do dalszej wędrówki w górach.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić