Natalia Bogucka| 

Polacy na potęgę przemycają migrantów. Rzecznik policji mówi, co im grozi

40

W ostatnim czasie policja i straż graniczna informują o kolejnych osobach zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej. O to, jaka jest skala tego zjawiska i co grozi przemytnikom migrantów, zapytaliśmy rzecznika podlaskiej policji.

Polacy na potęgę przemycają migrantów. Rzecznik policji mówi, co im grozi
Kilka dni temu zatrzymano Polaków, którzy przewozili migrantów karetką (Policja)

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa. W ostatnim czasie często słyszy się o osobach, które pomagają w transporcie migrantów.

Przemytnicy migrantów. Zatrważające dane

Z danych policji wynika, że od początku kryzysu migracyjnego w woj. podlaskim zatrzymano 258 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Kurierzy ci przewozili w samochodach 1068 migrantów.

W zasadzie nie ma dnia, żebyśmy nie zatrzymywali osób, które są podejrzane o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. To przestępstwo z art. 264 Kodeksu Karnego, które jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności — podkreślił w rozmowie z o2.pl rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa.

Rzecznik zaznaczył, że najczęściej przemytnikami migrantów są obcokrajowcy, jednak wśród zatrzymywanych są także Polacy.

Najwięcej mam wrażenie jest obywateli Ukrainy i obywateli Niemiec, z tym że mamy tu do czynienia również z osobami, które mają zalegalizowany pobyt w Niemczech, ale np. przyjechały z Syrii, Iraku czy innych państw — powiedział podinsp. Krupa.

Oprócz zarzutów pomocnictwa przy nielegalnym przekraczaniu granicy często w grę wchodzą także inne przestępstwa. Dochodzi m.in. do napaści na funkcjonariuszy czy ucieczki przed policją.

Często te przestępstwa, które zarzucamy tym osobom, są też powiązane np. z czynną napaścią na policjantów. Takie obrazki z naszych ulic nie są obce, kiedy te osoby uciekające próbują potrącić samochodem funkcjonariuszy. Za napaść na funkcjonariusza publicznego grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli jest pościg, to w rachubę wchodzi także niezatrzymanie się do kontroli, które jest przestępstwem zagrożonym do 5 lat pozbawienia wolności — wyjaśnia rzecznik podlaskiej policji.

Zobacz także: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. „To wojna na migrantów”

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić