o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Jankowska
|

Dlaczego Polacy wybrali Andrzeja Dudę? To mogło przesądzić o wyniku [BADANIE]

298
Podziel się

Czym kierowali się Polacy, głosując na Dudę lub Trzaskowskiego? Których wyborców popchnęła do urn niechęć do jednego z kandydatów? I w ilu polskich domach przed II turą wybuchały kłótnie o politykę? Na te i kilka innych pytań Polacy odpowiedzieli w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Dlaczego Polacy wybrali Andrzeja Dudę? To mogło przesądzić o wyniku [BADANIE]
Polacy o wyborach prezydenckich. To mogło przesądzić o wyniku (PAP, Łukasz Gągulski)
bDeBTarp

Niechęć do Andrzeja Dudy zmobilizowała elektorat Rafała Trzaskowskiego. Aż 57 proc. wyborców kandydata KO głosowało na niego głównie po to, żeby nie dopuścić do drugiej kadencji obecnie urzędującego prezydenta. Tylko 27 proc. wyborców Trzaskowskiego wskazało program kandydata jako główny czynnik wyboru.

Andrzej Duda pozostanie prezydentem RP. Jak głosowali jego wyborcy?

Wygląda na to, że ci Polacy, którzy zdecydowali się głosować na obecnie urzędującego prezydenta, znacznie częściej robili to ze względu na jego program niż z niechęci do kontrkandydata. W przypadku elektoratu Andrzeja Dudy widać więc odwrotną proporcję, od tej wyraźnie zauważalnej wśród popierających Rafała Trzaskowskiego. 54 proc. wyborców zagłosowało za drugą kadencją prezydenta z powodu jego programu, zaś 25 proc. z powodu niechęci do Rafała Trzaskowskiego.

bDeBTarr

Rekordowa frekwencja. Polacy świadomi wagi swoich wyborów

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że aż 60 proc. wszystkich Polaków uważa wybory prezydenckie za wydarzenie, które będzie miało istotny wpływ na ich życie.

Jak łatwo przewidzieć najsilniejsze emocje temat wzbudza w głosujących: 75 proc. wyborców każdego z kandydatów uznało niedzielne głosowanie za ważne wydarzenie w swoim życiu. To niewątpliwie jedna z przyczyn 68,18-procentowej frekwencji, rekordowej dla wyborów w Polsce w XXI wieku. Polaków nie zatrzymał w domach ani sezon wakacyjny, ani pandemia koronawirusa.

bDeBTarx

Wybory 2020. Polacy głosowali "rodzinnie"

Co ciekawe, większość (63 proc.) głosujących wybrała tego kandydata, co ich najbliższa rodzina. Mało kto (23 proc. badanych) doświadczył kłótni z najbliższymi na temat wyboru prezydenta, a jeszcze mniejsza część wyborców (12 proc.) odczuwała presję ze strony rodziny w kwestii popierania konkretnego kandydata w II turze. Wygląda więc na to, że w podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina, Polacy w większości nie różnią się poglądami.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza w trakcie poniedziałkowej konferencji, Andrzej Duda ostatecznie zdobył 51,3 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. Na pierwszego kandydata głosowało 10 440 648 wyborców, a wspieranego przez KO – 10 018 263.

bDeBTary

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 10 – 11 lipca 2020 roku.

Zobacz też: Repolonizacja mediów. Bortniczuk: Diabeł tkwi w szczegółach

bDeBTarS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(298)
mentos
3 miesiące temu
Prawie 6 MILIONÓW głosujących na Trzaskowskiego nie jest zainteresowanych żadnym programem - to właśnie jest ta "elita"- młodzi , wykształceni "europejczycy" . KOMPROMITACJA !!!!!!!!!!!
bsc
3 miesiące temu
Ciekawe skąd te 25 % głosujące na program jak go nie ma :):):)
głos warszawy
3 miesiące temu
Mój głos powędrował do Dudy dlatego,że Tusk na dowidzenia powiedział,że OFE to nie moje pieniądze,wydłużony wiek emerytalny itd,pycha,buta,arogancja,agresja grożenie wypalanie żelazem która budzi lęk i niepokój.Zarządzanie Warszawą jest tylko dla bogatej elity.NIGDY WIĘCEJ LUDZI PO.8 lat pokazywali co mogą i do czego są zdolni
bDeBTarT
Orion
3 miesiące temu
Program wyborczy Trzaskowskiego... Dobre żarty
wik
3 miesiące temu
czyli wyborców Trzaskowskiego napędza niechęć do PiS - i mamy odpowiedź kto odpowiada za agresję i hejt!
Najnowsze komentarze (298)
kama
3 miesiące temu
dopana Apel .Piszesz pan chyba o Tusku bo prezydent bardzo dobrze zna angielski
ABC
3 miesiące temu
Wiec wyborczy bez polskich barw narodowych . Wszystko w temacie
Jakto
3 miesiące temu
3% głosów zniknęło ?
Apel
3 miesiące temu
Drodzy sympatycy Dudy zróbcie zrzutkę i zafundujcie mu jakiś kurs języka angielskiego, bo po pięciu latach prezydentury nie potrafi wydukać paru zdań w tym języku. Dopóki nie opanuje tego języka dopóty nie wypuszczajcie go poza granice kraju, bo to obciach dla dużego europejskiego kraju jakim jest Polska. Dodam, że po ukończeniu 60-tki rozpocząłem naukę hiszpańskiego i od paru lat pozwala mi to na mieszkanie i porozumiewanie się w języku miejscowych. Prezydencie odwagi.
smok wawelski
3 miesiące temu
Polskie rodziny sa sklocone polityka.to chyba jakies jaja ..prawdziwej rodziny nie skloci i nie porozni zadna polityka..wlasnie to jest prawdziwa rodzina...zeby to zrozumiec trzeba miec jakies wartosci......a nie tylko ped do pieniedzy.wykorzystywanie innych....klamstwa
Wygrała
3 miesiące temu
kampania bardzo twarda: "tampon, bułka i musztarda" :)))
wyborca
3 miesiące temu
Taka jest prawda Polska została podzielona i skucone rodziny ze sobą
wyborca
3 miesiące temu
Tak podzielone zostało Polskie Państwo i rodziny z kucone po miedzy sobą tak to właśnie wygląda
bDeBTarL
rolrel
3 miesiące temu
Trzaskowski nie radził sobie z zarządzaniem Warszawą. W zasadzie nie ma mowy o jakimś zarządzaniu, jego prawie nigdy nie było w Urzędzie Miasta
asd
3 miesiące temu
PiS na wieki wiekow amen
asd
3 miesiące temu
wasz portal to tragedia , musicie przelknac gorycz , tylko sPOKOjnie , ok , bo mozecie sie udlawic , jeszcze raz sPOKOjnie
Patriota
3 miesiące temu
Ogólnie PO pokazało w przeszłości że nie jest zainteresowane dobrem narodu tylko dobrem swoim... Można by napisać listę z ponad 100 wykroczeniami PO które były naruszeniem prawa i łamaniem podstawowych zasad demokracji i sprawiedliwość. Więc nie ma się co dziwić że Trzaskowski przegrał ...jego jadowity atak personalny na Prezydenta Polski o jego rodzinę był nieustanny zamiast przedstawiac co ma dobrego do zaoferowania Polakom. Mówił o łączeniu narodu a wyśmiewał się z tego że wieś glosuja na Dude... Trzaskowski by tylko podzielił Polskę Żenada że wykształceni ludzie głosowali na niego i nie rozumieją że wieś ich karmi a nie ich administracjne wertowanie kartek w dużych miastach... I że biedniejszym też się należy pomóc. Jak wam się nie podoba system PIS to Europa stoji otworem.
morda
3 miesiące temu
nie głosował na Dude ale po wyprawkę idzie dobre sobie?
kato
3 miesiące temu
tak mam bo nie chce ze mną nic...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić