Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Polscy leśnicy nie wytrzymali. Odpowiadają Niemcom

15
Podziel się:

Niemcy biją na alarm w sprawie Polski. Tamtejsi specjaliści kreślą bardzo czarne scenariusze. Pojawiła się już odpowiedź Lasów Państwowych, które twierdzą, że "Niemcy udają troskę o polskie niedźwiedzie, choć u siebie wszystkie wybili".

Polscy leśnicy nie wytrzymali. Odpowiadają Niemcom
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, ALBINMARCINIAK)

Niemieckie media obiegły czarne scenariusze dotyczące Polski. "Deutsche Welle" i "Tagesspiegel" opublikowały informacje o "masowej wycince" bieszczadzkich lasów i możliwej zagładzie mieszkających w nich niedźwiedzi.

Gdy ceny drewna na świecie biją rekordy, drewniane produkty z Polski stają się bezkonkurencyjne na Zachodzie. Na ratunek niemieckim producentom ruszył czarny PR - grzmią Lasy Państwowe w odpowiedzi na publikacje, jakie się pojawiły w Niemczech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci

Lasy Państwowe odpowiadają Niemcom

Na lasy.gov.pl możemy przeczytać również, że "nieprawdą jest, że na Podkarpaciu trwają masowe wycinki lasów, zwiększane dodatkowo z powodu wzrostu cen na rynku".

Wielkość pozyskiwanego drewna w każdym nadleśnictwie określana jest ściśle raz na 10 lat w specjalnych planach opracowanych przez ekspertów i zatwierdzanych w ministerstwie (plan urządzenia lasu). W planach tych nie bierze się pod uwagę wahań popytu i cen. Głównym kryterium jest zrównoważonego rozwoju i pozostawienie dużej części przyrastającego drzewostanu, tak aby powierzchnia lasów w Polsce cały czas się zwiększała. Leśnicy nie pozyskują więcej niż przewidują plany, niezależnie od sytuacji na rynku - tłumaczą Lasy Państwowe.

Wyraźnie podkreślono, że nieprawdziwe są też informacje o tym, że żyjącym na Podkarpaciu niedźwiedziom grozi wyginięcie. "W rzeczywistości ich populacja w Polsce rośnie - pół wieku temu ich liczbę szacowano na zaledwie 20 osobników, dzisiaj oficjalne dane mówią o 381 (GUS 2020). To prawie czterokrotnie więcej niż podają w artykule Niemcy" - zauważono na lasy.gov.pl.

Lasy Państwowe twierdzą też, że Polska wcale nie przoduje w wycince lasów w Europie. Na tym jednak nie koniec.

Nieprawdą jest, jak twierdzą "anonimowi polscy ekolodzy", których cytują Niemcy, że ogólna sytuacja polskich lasów jest "pesymistyczna". Wszystkie dane statystyczne, opracowywane przez niezależnych naukowców, wskazują na nieustający wzrost powierzchni i poprawę stanu polskich lasów, w których wskaźniki bioróżnorodności utrzymują się na niezmiennym poziomie - podkreślono w reakcji na rewelacje Niemców.

"Nieprawdą jest także, jakoby rosła liczba demonstracji przeciwko pozyskiwaniu drewna w polskich lasach" - zapewniają Lasy Państwowe. W tym miejscu zaznaczono, że "protestują wciąż te same grupki radykałów, które często nie mają nic wspólnego z ekologią".

Nieprawdziwa jest nawet historia cytowanego w artykule dr. Andrzeja Czecha, który "był w przeszłości strażnikiem lasu i prowadził działalność zgodną z polityką Lasów Państwowych. Teraz zmienił zdanie" - przekazano.

Jednocześnie zaznaczono, że "prawdą jest zaś, że liczba młodych drzew sadzonych w Polsce rzeczywiście co roku sięga 500 milionów". "Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale nie możemy tolerować podawania fałszywych danych i manipulacji, których celem jest deprecjonowanie efektów profesjonalnej pracy wielu pokoleń polskich leśników" - podsumowują Lasy Państwowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
oNN
1 tyg. temu
leśnicy z pewnością kłamią - jak się chce poznać prawdę na temat stanu polskich lasów to należy spytać np. Jasmine z zielonymi włosami z A.Jerozolimskich, ewentualnie Rikki z Centralnego - bo one odróżniają drzewo liściaste od iglastego (po dłuższym zastanowieniu) i mogą się kompetentnie wypowiedzieć i wydać obiektywną opinię na dowolny temat ;)
Nostalgia
1 tyg. temu
nie ma wyjścia -w ten kraju- jest taki brak poszanowania demokracji, nietolerancja, wycinanie lasów, brak chęci przyjęcia inżynierów lekarzy i architektów, brak entuzjazmu we wprowadzaniu sześciokolorowej ideologii i wiele innych karygodnych rzeczy - że Niemcy niedługo będą zmuszone do ponownego wysłania misji pokojowo-stabilizacyjno-humanitarnej jak w '39 aby wyplenić raz na zawsze ten antysemityzm wypijany z mlekiem matki
Gawra niedźwi...
1 tyg. temu
Ja mam aż dziewiętnaście niedźwiedzi; tych ze zdjęć nie licząc.
Tym Misiom cz...
1 tyg. temu
Nasz Stary Niedźwiedź wciąż mocno śpi i na razie ma się dobrze. A w Berlinie znowu nie będzie herbu, bo ten ich Miś Berliński powoli idzie spać do gawry.
pzt
1 tyg. temu
nie wierzę w tych leśnych naszych ekspertów. Tylko kasa.
DZINK
1 tyg. temu
W niedługiej przyszłości będziemy urządzać safari górskie czy bieszczadzkie, bo na drogę nie wyjdzie z powodu drapieżników.
DZINK
1 tyg. temu
Czy niedźwiedź to nie syberyjskie zwierzę. Na tak małym obszarze jak góry w Polsce niedługo trzeba będzie wybierać ludzie czy niedźwiedź. Jak grupy wycieczkowe wracały wieczorem z wycieczek drogą (z lampką aby ich kierowaca zauważył) a tu mogą spotkać niedźwiedzia.
polo
1 tyg. temu
Coraz bardziej Niemców interesuje wszystko w Polsce.
Tesciowa
1 tyg. temu
Dla mnie Tusk to kawał .... Syna znam go już tyle lat i wiem co mówię
Tyle w temaci...
1 tyg. temu
W Polsce w Lasach Państwowych już Biskupi jeżdżą na wyświęconych Niedźwiedziach .
Kłamstwa pisu
1 tyg. temu
Nie wierzę pisowskim leśniczym.ktorzy w zwyczaju mają kłamstwo.wycinka lasów się powiększa.nawet ostatnio inwestycje w wrocławskim rozpoczeto od wycinki kilkaset hektarów lasu pod nową inwestycję motoryzacyjna.
Jaki bóg?Kto....
1 tyg. temu
Nie lubię tych .... Synów gdy widzę D na tablicy rejestracyjnej min gwożdz w rękach
Lupus
1 tyg. temu
,, Elyta,, Europy chce nas pouczać w sprawie między innymi gospodarki leśnej Przypomnijmy kwestie Puszczy Bialowieskiej i kornika drukarza...... krzyk wielki na wycinkę zarażonych drzew...... gdy w Niemczech pokazał się ten sam problem zrobili dokładnie to samo i to na większą skalę..!!! Teraz,, wojna o siedliska niedźwiedzi... Znów nas pouczają, a co zrobili że swoimi,, misiami,, i ich siedliskami?? A jake,, oni,, mają podejście do tej kwestji to wystarczy przypomnieć co zrobili z żubrem który przepłynoł do nich przez Odrę ,, oni,, najchętniej widzieliby w Polsce skansen z furmankami i domami krytymi strzechą, miejscem gdzie przyjadą na wypoczynek,do takiego skansenu, zostawią parę euromarek (znacznie mniej niż gdzie indziej), będą nas pouczać w każdej kwestji, gdzie będą dyktować warunki co, gdzie i ile, gdzie przyjadą postrzelać sobie do zwierzyny - chcą w Polsce strzelać do,, grubego zwierza,, - poczytajcie branżowa prasę niemiecką - nawet do żubrów, wilków, łosi czy nawet niedźwiedzi
Krzysiorek
1 tyg. temu
Już prawie czują się jak u siebie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić