Sonia Stępień
Sonia Stępień| 

Pomógł rannemu migrantowi dostać się do szpitala. Jest wyrok

Jest wyrok w sprawie aktywisty, który podczas kryzysu trwającego na polsko-białoruskiej granicy pomógł ciężko rannemu migrantowi dostać się do szpitala. Mężczyzna został uniewinniony - informuje "Grupa Granica".

Pomógł rannemu migrantowi dostać się do szpitala. Jest wyrok
Pas przygraniczny w okolicach miejscowości Chworościany na granicy polsko-białoruskiej (PAP)

Informację o decyzji sądu przekazała we wtorek na Facebooku "Grupa Granica", która opisuje się jako "ruch społeczny sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu".

Wyrok w sprawie aktywisty, który pomógł migrantowi

Z posta na portalu społecznościowym dowiadujemy się, że VIII Zamiejscowy Wydział Karny w Siemiatyczach Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim uniewinnił aktywistę przynależącego do grupy. Mężczyzna był oskarżony o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Powodem postawienia zarzutu popełnienia takiego wykroczenia była sytuacja, kiedy aktywista przewiózł do pobliskiego szpitala ciężko rannego migranta, przebywającego na granicy z Białorusią. W sprawie opinię złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wskazała, że świadczenie pomocy humanitarnej potrzebującym nie jest nielegalne.

Zdaniem sądu "Fakt, że osoby te nielegalnie przekraczały granicę i godziły się na ryzyko z tym związane, nie ma wpływu [na to], że takim osobom może być udzielana legalnie pomoc humanitarna. Nie można stawiać zarzutu osobom chcącym nieść pomoc migrantom, zwłaszcza tym, którzy wymagają opieki medycznej" - "Grupy Granica" przytoczyła fragment uzasadnienia wyroku.

Przedstawiciele grupy cieszą się z wyroku i jednocześnie wskazują, że decyzja sądu "to kolejny dowód na bezpodstawność kryminalizacji działań mieszkańców Podlasia oraz aktywistek i aktywistów".

Mimo to, cały czas doświadczamy jej ze strony służb mundurowych - podsumowali aktywiści w poście na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Kosiniak-Kamysz ostro o Solidarnej Polsce. "Nie dajcie się robić w bambuko"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić