o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

77 fiolek ze zwierzętami. Polscy celnicy udaremnili przemyt z Chin

67
Podziel się

Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli przesyłkę z Chin, w której znajdowało 120 żywych mrówek. Owady były ukryte w plastikowym bębenku. Zostały skierowane na kwarantannę.

77 fiolek ze zwierzętami. Polscy celnicy udaremnili przemyt z Chin
Przemyt mrówek z Chin do Polski (Izba Administracji Skarbowej w Katowicach)
bDJtZwrp

Przesyłkę nadano w Chinach i miała trafić do odbiorcy na południu Polski. Z deklaracji celnej wynikało, że była to dziecięca zabawka o wartości kilku dolarów. Funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili jednak sprawdzić przesyłkę.

Okazało się, że wewnątrz plastikowego bębenka były ukryte fiolki z żywymi mrówkami. Mundurowi doliczyli się 77 fiolek, w których było blisko 120 żywych mrówek.

bDJtZwrr

Decyzją weterynarza mrówki trafiły na kwarantannę i oznaczenie gatunków do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Funkcjonariusze zajmą się sprawą przemytu.

Warto wiedzieć, że przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo za oszustwo celne grozi wysoka grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

To już nie pierwszy przemyt mrówek do Polski

Próby przemytu mrówek do Polski zdarzały się już wcześniej. Podczas kontroli jednej z przesyłek na lotnisku w Katowicach odkryto tysiące mrówek robotnic i królowe. Były to gatunki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przesyłkę nadano z Wielkiej Brytanii. Po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy z Małopolski.

bDJtZwrx

W 2018 r. funkcjonariusze KAS w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu ujawnili 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej z nich znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Paczkę nadano na Ukrainie i miała trafić do mieszkańca Wrocławia. Przesyłka nie miała jednak pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy, dlatego została odesłana do nadawcy.

Zobacz także: Walizki z niespodzianką. Policjanci udaremnili wielki przemyt

bDJtZwry
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJtZwrS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Klasek
9 miesięcy temu
Jak można pozwolić na oddanie osobie która je nielegalnie wprowadzała.Potem niszczą nasze pola jakieś owady,ślimaki.Kto na to pozwala.
Oczy
9 miesięcy temu
Mam dość Chinczykow i ich spraw...Serio...Wktecili się w aferę międzynarowa i ktoś zesłał im tego wirusa..Arabia Saudyjska śmieje się całemu światu w pysk ...hindusI z nimi walczą b9 obwiniaja nie tego co trzeba...Niech ten cyrk z Chinczykami się już skończy to duże państwo powinno gospodarczo być wystarczające u sobie...I jeszcze gowno do Polski wysyłają....Srsc na takie stosunki międzynarodowe..
Ola
9 miesięcy temu
Chiny rozsylaja mrowki po swiecie bo maja w tym swoj plan nie wierze chinczykom juz dominuja nad swiatem
bDJtZwrT
Tony
9 miesięcy temu
Po covid 19 niczego z chin-zakazać oficjalnie importu zwłaszcza toksycznych zabawek
EKON
9 miesięcy temu
Introdukcja obcych gatunków powinna rozwścieczyć ekologów. Mrówki dać mrówkojadowi.
Najnowsze komentarze (67)
Bernadetta..
5 miesięcy temu
Natychmiast ODSYLAC do NADAWCY,niech sobie trzymają co chcą ale Europę niech zostawia w spokoju,nie kupuje już nic chińskiego,dość. Bernadetta.
Tak,
8 miesięcy temu
...mrówki trafiły na kwarantannę. Niech każdej przydzielą osobistego opiekuna
Gdrtyu
8 miesięcy temu
Po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy... Nie wiedziałam, że specjalista od mrówek to weterynarz
XYZ
8 miesięcy temu
Jaką mają Państwo wiedze w zakresie myrmekologi i doświadczenie z np. rodzajem Camponotus spp. by mówić o zagrożeniu dla nasze rodzimej fauny i flory?
J.....
9 miesięcy temu
Czy NADAWCA i ODBIORCA przesyłki staną przed sądem???? Dożywocie za sabotaż,albo kara śmierci!!!
@Gość
9 miesięcy temu
Mrówka to zwierzę.... coś nowego...
Piotr
9 miesięcy temu
Te gatunki chińskich mrówek , mogą stanowić zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków roślin i owadów , dlatego bez odpowiednich dokumentów medycznych powinny być bezwzględnie niszczone , prawdopodobnie te mrówki wrócą w innym opakowanie
Tamar
9 miesięcy temu
Po co mrówki z Chin mało mamy swoich
bDJtZwrL
Bennio
9 miesięcy temu
Całe życie myślałem że mrówka to owad ,a tu patrzczie państwo toż to zwierz !!!!!
Ivv
9 miesięcy temu
Stonki już nie wyslą, bo juz tu jest, to chociaż mrówki. Ciekawe jakiego wirucha one mają.
Mrówa
9 miesięcy temu
Przecież to nie dą gatunki rodzime ale obce. Obce gatunki roślin i zwierząt są zakazane ustawą o ochronie bioróżnorodności!! Celnicy powinni o tym wiedzieć i nie wpuścić na terytorium Polski tych owadów.
Maryna
9 miesięcy temu
Jeszcze tego nam w kraju brak poszła z tym powrotem.
ochi
9 miesięcy temu
W JAKIEJ FIRMIE BĘDĄ PRACOWAĆ TE MRÓWKI-ROBOTNICE, CZY TO JAKAŚ NOWA FORMA IMIGRACJI?
annodomini
9 miesięcy temu
KAS udaremnił przemyt 120 sztuk mrówek (słownie stu dwudziestu). Niesamowite. Jak to zrobili ? Ilu funkcjonariuszy było w tą akcję zaangażowanych ? Chylę czoła.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić