o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

77 fiolek ze zwierzętami. Polscy celnicy udaremnili przemyt z Chin

66
Podziel się

Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli przesyłkę z Chin, w której znajdowało 120 żywych mrówek. Owady były ukryte w plastikowym bębenku. Zostały skierowane na kwarantannę.

77 fiolek ze zwierzętami. Polscy celnicy udaremnili przemyt z Chin
Przemyt mrówek z Chin do Polski (Izba Administracji Skarbowej w Katowicach)
bESxjwMR

Przesyłkę nadano w Chinach i miała trafić do odbiorcy na południu Polski. Z deklaracji celnej wynikało, że była to dziecięca zabawka o wartości kilku dolarów. Funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili jednak sprawdzić przesyłkę.

Okazało się, że wewnątrz plastikowego bębenka były ukryte fiolki z żywymi mrówkami. Mundurowi doliczyli się 77 fiolek, w których było blisko 120 żywych mrówek.

bESxjwMT

Decyzją weterynarza mrówki trafiły na kwarantannę i oznaczenie gatunków do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Funkcjonariusze zajmą się sprawą przemytu.

Warto wiedzieć, że przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo za oszustwo celne grozi wysoka grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie - informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

To już nie pierwszy przemyt mrówek do Polski

Próby przemytu mrówek do Polski zdarzały się już wcześniej. Podczas kontroli jednej z przesyłek na lotnisku w Katowicach odkryto tysiące mrówek robotnic i królowe. Były to gatunki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przesyłkę nadano z Wielkiej Brytanii. Po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy z Małopolski.

bESxjwMZ

W 2018 r. funkcjonariusze KAS w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu ujawnili 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej z nich znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Paczkę nadano na Ukrainie i miała trafić do mieszkańca Wrocławia. Przesyłka nie miała jednak pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy, dlatego została odesłana do nadawcy.

Zobacz także: Walizki z niespodzianką. Policjanci udaremnili wielki przemyt

bESxjwNa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESxjwNu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(66)
Bernadetta..
rok temu
Natychmiast ODSYLAC do NADAWCY,niech sobie trzymają co chcą ale Europę niech zostawia w spokoju,nie kupuje już nic chińskiego,dość. Bernadetta.
Tak,
rok temu
...mrówki trafiły na kwarantannę. Niech każdej przydzielą osobistego opiekuna
Gdrtyu
rok temu
Po wydaniu opinii lekarza weterynarii została zwolniona i trafi do odbiorcy... Nie wiedziałam, że specjalista od mrówek to weterynarz
bESxjwNv
XYZ
rok temu
Jaką mają Państwo wiedze w zakresie myrmekologi i doświadczenie z np. rodzajem Camponotus spp. by mówić o zagrożeniu dla nasze rodzimej fauny i flory?
J.....
rok temu
Czy NADAWCA i ODBIORCA przesyłki staną przed sądem???? Dożywocie za sabotaż,albo kara śmierci!!!
@Gość
rok temu
Mrówka to zwierzę.... coś nowego...
Piotr
rok temu
Te gatunki chińskich mrówek , mogą stanowić zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków roślin i owadów , dlatego bez odpowiednich dokumentów medycznych powinny być bezwzględnie niszczone , prawdopodobnie te mrówki wrócą w innym opakowanie
Tamar
rok temu
Po co mrówki z Chin mało mamy swoich
Bennio
rok temu
Całe życie myślałem że mrówka to owad ,a tu patrzczie państwo toż to zwierz !!!!!
Ivv
rok temu
Stonki już nie wyslą, bo juz tu jest, to chociaż mrówki. Ciekawe jakiego wirucha one mają.
Mrówa
rok temu
Przecież to nie dą gatunki rodzime ale obce. Obce gatunki roślin i zwierząt są zakazane ustawą o ochronie bioróżnorodności!! Celnicy powinni o tym wiedzieć i nie wpuścić na terytorium Polski tych owadów.
Maryna
rok temu
Jeszcze tego nam w kraju brak poszła z tym powrotem.
ochi
rok temu
W JAKIEJ FIRMIE BĘDĄ PRACOWAĆ TE MRÓWKI-ROBOTNICE, CZY TO JAKAŚ NOWA FORMA IMIGRACJI?
bESxjwNn
annodomini
rok temu
KAS udaremnił przemyt 120 sztuk mrówek (słownie stu dwudziestu). Niesamowite. Jak to zrobili ? Ilu funkcjonariuszy było w tą akcję zaangażowanych ? Chylę czoła.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić