o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus. Chiny reformują system opieki. Nie chcą błędu z Wuhan

2
Podziel się

Rząd Chin dąży do zabezpieczenia mieszkańców przed kolejną pandemią. W tym celu zostaną wdrożone reformy, które poprawią funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Część ekspertów odnosi się sceptycznie do rozwiązań zaproponowanych przez władze.

Koronawirus. Chiny reformują system opieki. Nie chcą błędu z Wuhan
W obawie przed kolejną pandemią Chiny reformują system opieki zdrowotnej (Getty Images, Kevin Frayer , Stringer)
bDIPsvcR

Rząd Chin zamierza rozszerzyć kompetencje Ośrodków Kontroli Chorób. W efekcie ich pracownicy będą mogli szybciej wykrywać i reagować na ogniska zachorowań. Pacjenci otrzymają także łatwiejszy dostęp do szpitali oraz klinik.

Według "Reuters" na razie nie podano dodatkowych szczegółów odnośnie planowanych reform. Tajemnicą pozostaje zarówno termin ich wprowadzenia, jak i źródło finansowania. Z tego powodu członkowie międzynarodowej opinii publicznej odnoszą się do planów Chińczyków ze sceptycyzmem.

bDIPsvcT

Koronawirus: Chiny rozpoczynają reformę systemu opieki zdrowotnej. Opinia ekspertów

Na temat reform zabrał głos m.in. Yanzhong Huang. Amerykański ekspert ds. Zdrowia publicznego w Radzie do Spraw Zagranicznych wskazał, dlaczego Chiny nie są w stanie poradzić sobie z epidemią. Uważa, że uniemożliwiają to czynniki polityczne i instytucjonalne.

Zobacz także: Zobacz też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Yang Gonghuan to były zastępca szefa Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Pekinie. Jego zdaniem chińscy przedstawiciele lokalnych władz obawiają się, że pandemia może negatywnie odbić się na porządku społecznym. W konsekwencji wywierają presję na dziennikarzach i lekarzach, którzy nagłaśniają takie zagrożenie jak COVID-19 – m.in. poprzez aresztowania.

bDIPsvcZ

Ponieważ "niewygodni" dziennikarze i lekarze są uciszani, mieszkańcy nie są świadomi skali zagrożenia. Taki błąd miały popełnić władze Wuhan, gdzie doszło do pierwszych przypadków COVID-19.

Lokalne władze Wuhan zwlekały z ujawnieniem przypadków koronawirusa oraz zamknięciem miasta. Przez to SARS-CoV-2 zdążył się rozprzestrzenić, a epidemia stała się niemożliwa do opanowania. Jak podaje "Reuters", zdaniem specjalistów reformy nic nie dadzą, jeśli wciąż będzie występowała cenzura i zakłócenia swobodnego przepływu informacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDIPsvda
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIPsvdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
leo9897
9 miesięcy temu
ci Chińcycy popełnili sporo błędów ze muszą ciągle szukać leku a tymcaszem aresztują ich za co? nie rzekną komunizmu jeśli nie uwalnia tych ludzi z aresztów , wiezień itp
Cycu
9 miesięcy temu
Mogli by wyginac
Najnowsze komentarze (2)
leo9897
9 miesięcy temu
ci Chińcycy popełnili sporo błędów ze muszą ciągle szukać leku a tymcaszem aresztują ich za co? nie rzekną komunizmu jeśli nie uwalnia tych ludzi z aresztów , wiezień itp
Cycu
9 miesięcy temu
Mogli by wyginac
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić