Marcin Lewicki| 

Posłowie PiS zadawali pytania. Morawiecki wyszedł z Sejmu

6

Mateusz Morawiecki nie jest już premierem. Jego rząd zgodnie z przewidywaniami nie otrzymał wotum zaufania. Były już premier zdawał sobie z tego świetnie sprawę. Nie przykładał większej uwagi do zachowania posłów, zadających pytania po expose. W pewnym momencie wyszedł z sali obrad.

Posłowie PiS zadawali pytania. Morawiecki wyszedł z Sejmu
Mateusz Morawiecki opuścił salę obrad w czasie pytań po expose (Photo by Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Po ośmiu latach Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę. Za wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zagłosowało zaledwie 190 parlamentarzystów. To zbyt mało, aby nadal piastować stanowisko premiera.

Morawiecki wyraźnie zdawał sobie sprawę, że kończy swoją misję. Podczas kolejnych pytań, które zadawali mu posłowie Prawa i Sprawiedliwości (opozycja nie zabierała głosu), po prostu... wyszedł z sali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chorwacja ma euro. Premier Morawiecki straszył. Są najnowsze dane

Wyjście Morawieckiego z sali obrad pokazały kamery telewizyjne. Odchodzący premier w pewnym momencie po prostu wstał i wyszedł.

Nie wiadomo, co było przyczyną zachowania byłego już premiera. Pewne jest jednak to, że przez cały czas zadawania pytań przez posłów wyglądał na znudzonego i mało zaangażowanego.

Z pewnością zdawał sobie sprawę, że jego czas jako szefa rządu kończy się nieuchronnie. Trzeba zresztą przyznać, że w podobnym tonie wypowiadali się także parlamentarzyści PiS, którzy raczej dziękowali Morawieckiemu za czas rządów, a nie pytali premiera o kolejne lata rządów.

Jak teraz będzie wyglądała przyszłość w Sejmie?

Teraz posłowie mogą zgłaszać kandydatury osób, które w drugim kroku będą kandydatami na premiera. Opozycja zgodnie z zapowiedziami zgłosiła Donalda Tuska. Sejm jeszcze w poniedziałek wybierze szefa rządu.

We wtorek usłyszymy expose nowego premiera, a następnie cały rząd będzie oczekiwał na głosowanie za wotum zaufania.

Ostatnim krokiem powyborczym jest zaprzysiężenie rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. To najpewniej odbędzie się jeszcze w tym tygodniu, możliwie, że już w środę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić