Powiedział znajomym, co sądzi o wojnie. Zgłosili to na policję

Prokuratura w Jużnosachalińsku wszczęła śledztwo ws. "dyskredytacji armii" wobec mieszkającego w Rosji obywatela Ukrainy, który sprzeciwił się wojnie. Donieśli o tym jego przyjaciele, którym powiedział to w prywatnej rozmowie.

Powiedział znajomym, co sądzi o wojnie. Zgłosili to na policję
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2021 Mikhail Svetlov)

Jak podaje kanał ASTRA na Telegramie, donos na mężczyznę na policję został napisany przez jego "przyjaciół", z którymi w prywatnej rozmowie rozmawiał o wojnie. Omawiając rosyjską agresję na Ukrainę, powiedział, że wspiera pułk Azow, który znany jest między innymi z obrony Mariupola.

Krytykował władze i wspierał pułk Azow

Po donosie został aresztowany przez policję. ASTRA przypomina, że mężczyzna mieszka w Rosji od 2013 roku i wcześniej nie miał problemów z prawem, ale w tym roku został już postawiony przed sądem za krytykę rosyjskich władz.

29 czerwca sąd ukarał go grzywną w wysokości 30 tys. rubli za komentowanie na stronie Sakh.com. Wówczas również sprzeciwił się działaniom rosyjskiego wojska w Ukrainie. Jak informuje ASTRA, obywatel Ukrainy przebywa obecnie w areszcie śledczym w innej sprawie - o rzekome "usiłowanie zabójstwa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Orban jest kretem". Mocne słowa eksperta: pożyteczny instrument manipulacji dla Putina

144 tys. donosów

Pod koniec lata Roskomnadzor poinformował o liczbie "skarg" otrzymanych przez agencję od Rosjan w pierwszym półroczu 2022 roku. W tym czasie napisali 144 835 donosów, z których większość dotyczyła wojny na Ukrainie, "fałszów" o armii rosyjskiej i "proukraińskiej propagandy".

Na terenie Federacji Rosyjskiej podawanie o wojnie na Ukrainie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę jest karane. Za rozpowszechnianie "nieprawdy o działaniach wojska" można dostać 1,5 mln rubli (60 tys. zł) grzywny albo trzy lata więzienia.

Krytyka armii zakazana

Według wyliczeń rosyjskich obrońców praw człowieka "od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sądy w Rosji ukarały 2029 przeciwników wojny". Z danych portalu OWD-info, który monitoruje działania organów ścigania, wynika, że w tym czasie policja zatrzymała ponad 17 tysięcy osób.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić