Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Powrót do szkoły. Przeczytaj, zanim kupisz tornister dla dziecka!

64

Nie wszystkie tornistry i plecaki są dobre dla uczniów. Jedne mogą niszczyć kręgosłup, inne są niewygodne. UOKiK sprawdził, które są najlepsze na powrót do szkoły.

Powrót do szkoły. Przeczytaj, zanim kupisz tornister dla dziecka!
Powrót do szkoły (Pixabay)

UOKiK przygotował kilka porad, jak wybrać najlepszy plecak/tornister dla dziecka. Podpowiada, co sprawdzić w sklepie podczas zakupu i czym w ogóle kierować się przy wyborze.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczniów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Powrót do szkoły. Tornistry i plecaki

Od września uczniowie mają wrócić do szkolnych ławek. Tornister lub plecak to podstawowa rzecz, jaką powinien mieć każdy uczeń. Co jest ważne przy wyborze?

Korzystnie, aby posiadał on sztywną konstrukcję – jest to zdrowsze dla kręgosłupa i sprzyja prostowaniu się dziecka. Taka konstrukcja chroni też plecy przed uwieraniem, nawet jeśli rzeczy w środku nie są ułożone – podaje UOKiK.

Dziecko nie może mieć zbyt ciężkiego tornistra

Waga tornistra lub plecaka z zawartością powinna być nie wyższa niż 10 proc. wagi ucznia. Gdy dziecko waży 20 kg, nie powinno mieć cięższego niż 2 kg plecaka, a to, które ma 30 kg – plecak o maksymalnej wadze 3 kg.

Powrót do szkoły. O czym pamiętać, wybierając tornister lub plecak?

UOKiK podał najważniejsze informacje, które przydadzą się przy wyborze odpowiedniego tornistra lub plecaka.

  • Tornister (bez zawartości) nie powinien być zbyt ciężki. Po włożeniu do niego przyborów szkolnych nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. wagi dziecka.
  • Tornister/plecak nie może być też zbyt duży, musi być dostosowany do wzrostu dziecka.
  • W środku powinno być miejsce na zeszyty, książki, przybory do pisania, ale też na wodę i drugie śniadanie.
  • Tornister lub plecak powinien też mieć wyprofilowany stelaż, najlepiej z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym, aby dobrze przylegał do pleców.
  • Przydatne będą także pasy biodrowe lub piersiowe (dobrane do wzrostu dziecka), które odciążają plecy oraz ramiona i stabilizują ciężar.
  • Szelki plecaka/tornistra powinny być szerokie i miękkie, aby nie uwierały dziecka. Ważne też, by miały możliwość regulacji.
  • Główna komora plecaka/tornistra powinna mieć przegrody, dzięki czemu będzie można odpowiednio ułożyć zawartość, np. duże książki umieścić bliżej pleców, z przodu zeszyty, piórnik itp. Wtedy tornister będzie dobrze wyważony.
  • W środku plecaka/tornistra przydatna będzie mała kieszonka na suwak, w której dziecko schowa klucze, legitymację, pieniądze.
  • Warto też pamiętać o oddzielnej kieszeni na jedzenie, najlepiej z folią izolacyjną chroniącą przed wysoką temperaturą oraz boczne kieszenie, które pomieszczą butelki z napojem.
  • Przed zakupem plecaka/tornistra trzeba sprawdzić jakość jego wykonania, np. czy nie rozciągają się szwy, nie wypruwają się nici, kieszenie są dobrze przymocowane, a zamki łatwo się otwierają.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić