Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Pożar w Czarnobylu. Komunikat władz Ukrainy dotyczący sytuacji w Kijowie

69

Pożar w Strefie Wykluczenia w Czarnobylu trwa już 10 dni. Strażacy musieli walczyć równolegle z dwoma pożarami, a poziom promieniowania wzrósł aż 16-krotnie. Ogień dotarł do miasta Prypeć, sąsiadującego z pozostałościami elektrowni atomowej. Czy dojdzie do skażenia?

Pożar w Czarnobylu. Komunikat władz Ukrainy dotyczący sytuacji w Kijowie
(East News, STR/AFP)

Pożar wybuchł w Czarnobylu w sobotę 4 kwietnia. W jego gaszeniu bierze udział ponad czterystu strażaków – w tym aż setka z sąsiedniego obwodu żytomierskiego. Według ustaleń "The Guardian" ogień rozprzestrzenił się na przestrzeni 100 metrów kwadratowych. Do jego zwalczania wykorzystano dwa helikoptery oraz samolot An-32. Czy sytuacja jest zagraża mieszkańcom Polski? Wydano w tej sprawie komunikat.

Pożar w Czarnobylu: czy pojawiło się zagrożenie radiacyjne?

Ukraińska agencja informacyjna Interfax-Ukraina potwierdziła, że ogień znajduje się już ok. 500 metrów do bloku IV elektrowni. Vołodymyr Demchuk, Dyrektor Departamentu Reagowania Kryzysowego, zapewnił jednak, że sytuacja jest pod kontrolą, a zagrożenie radiacyjne obejmuje wyłącznie bezpośrednią okolicę.

Strefa Wykluczenia w Czarnobylu znajduje się ok. 100 km od Kijowa. Po wybuchu pożaru mieszkańcy również wyrazili obawy, że do miasta może dotrzeć radioaktywny pył. Jednak rządowi specjaliści uspokoili, że promieniowanie nie wzrosło ani na terenie stolicy, ani na przedmieściach.

Pożar w Czarnobylu został wzniecony przez 27-latka zamieszkałego ze wsi Rahivka. "New Europe" podaje, że zatrzymany przyznał się do winy. Jak tłumaczył, dla zabawy podpalił w kilku miejscach śmieci i trawę. Ponieważ panował silny wiatr, ogień rozniósł się, a podpalacz nie był w stanie go ugasić. Grozi mu do pięciu lat więzienia lub grzywna, w zależności od decyzji sądu.

Zobacz także: Zobacz też: Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Oto co uchwyciła fotopułapka

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić