Jan Manicki
Jan Manicki| 

Pracy domowa z matematyki 7-latki. Wykładowca nie dał rady jej rozwiązać

69

Dla wielu osób matematyka jest jednym z najtrudniejszych szkolnych przedmiotów. Pytania z tej dziedziny bywają podchwytliwe, wieloznaczne, a czasem nawet wręcz abstrakcyjne. Niektórzy cieszą się, że wraz z ukończeniem szkoły nie będą musieli nigdy więcej zajmować się skomplikowanymi zadaniami.

Pracy domowa z matematyki 7-latki. Wykładowca nie dał rady jej rozwiązać
Dzieci z Wielkiej Brytanii otrzymały podchwytliwą pracę domową (zdj. ilustracyjne) (o2, Jan Manicki)

Matematyczne koszmary powracają jednak za sprawą dzieci, które proszą o pomoc w zadaniach domowych. Czasami nawet zadania dla parolatków przerastają również i dorosłych. Tak było właśnie w tym przypadku.

Podchwytliwe zadanie w pracy domowej. Poległ nawet wykładowca matematyki

Na niecodzienne zadanie w pracy domowej swojej 7-letniej córki natrafił dr Kit Yates. Mężczyzna będący na co dzień wykładowcą matematyki na Uniwersytecie w Bath w Wielkiej Brytanii nie był w stanie poradzić sobie z wyzwaniem.

Dr Yates jest uznanym specjalistą w swojej dziennie. Jakiś czas temu napisał nawet książkę zatytułowaną "Matematyka życia i śmierci". Mimo to mężczyzna poległ na zadaniu z pracy domowej kilkulatki.

Wykładowca postanowił poprosić o pomoc internautów. Zamieścił wspomniane zadanie w mediach społecznościowych.

Przedstawiona figura zawiera dwa kąty proste. Prawda czy fałsz? – głosi polecenie.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zadanie matematyczne dla 7-latków przerosło wykładowcę uniwersyteckiego

Okazuje się, że internauci byli równie zagubieni. Część z nich twierdziła, że figura zawiera dwa kąty proste. Inni byli odmiennego zdania.

Według samego dr. Yatesa odpowiedź na to pytanie może brzmieć zarówno "prawda", jak i "fałsz". Matematyk ocenił, że z technicznego punktu widzenia teza jest nieprawdziwa. Takie rozwiązanie sugeruje również arkusz odpowiedzi, do którego dotarł. Wskazano w nim, że dzieci mogą to wykazać, zaginając rogi dowolnej kartki.

Według wykładowcy można jednak polemizować z takim uzasadnieniem. Dr Yates stwierdził, że przedstawi to zagadnienie swoim studentom. Jak podkreślił, jest bardzo ciekawy ich interpretacji tego zadania.

Obejrzyj także: Znalezienie planety i udowodnienie równania matematycznego. Polacy chętnie zrzucają się na cudze marzenia

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić