aktualizacja 

Prawie nigdy się nie myli. Bill Gates o 3-dniowym tygodniu pracy

33

Chociaż wiele krajów wciąż nie wdrożyło 4-dniowego tygodnia pracy, to bogacze-wizjonerzy już są myślami o krok dalej. Wśród nich Bill Gates, który uważa, że jeśli tylko w odpowiedni sposób wykorzystamy nowe technologie - skrócenie naszego tygodnia pracy do 3 dni będzie możliwe.

Prawie nigdy się nie myli. Bill Gates o 3-dniowym tygodniu pracy
Zdaniem miliardera sztuczna inteligencja może nas wyręczyć w wielu czynnościach w pracy (Pixabay, wikimedia commons)

Założyciel Microsoftu gościł w podcaście "What Now", gdzie rozmawiał z Trevorem Noahem. Odniósł się do tematu sztucznej inteligencji i jej wpływu na funkcjonowanie ludzi.

Zdaniem Gatesa nowoczesne technologie zdecydowanie ułatwiają ludzką pracę. Pokusił się nawet o stwierdzenie, że z pomocą sztucznej inteligencji będzie możliwe skrócenie tygodnia pracy nawet do 3 dni.

Jednak taki system przyjmie się we wszystkich branżach? W tej kwestii Bill Gates był już nieco sceptyczny. Uważa, że to bardzo optymistyczny scenariusz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powrót niedziel handlowych. Polacy podzieleni
Jeśli w końcu powstanie społeczeństwo, w którym będziesz musiał pracować tylko trzy dni w tygodniu, prawdopodobnie będzie to w porządku - oświadczył.

Zdaniem miliardera dzięki AI ludzie nie będą musieli tak ciężko pracować, gdyż sztuczna inteligencja nieco ich odciąży w pewnych zadaniach, a ludzie będą mogli się dzięki temu lepiej skupić na własnej pracy. Tymczasem maszyny będą mogły się zająć np. produkcją jedzenia i innych rzeczy.

Bill Gates nie zapomina jednak, że sztuczna inteligencja to także zagrożenia. Jego zdaniem trzeba ją kontrolować i pilnować, żeby nie wpadła w niepożądane ręce. AI nie powinno trafić do ludzi ze złymi intencjami.

3-dniowy tydzień pracy już w następnym pokoleniu?

Z słowami Gatesa zgadza się dyrektor generalny JP Morgan, Jamie Dimon, który sam w rozmowie z Bloombergiem przyznał, że już nawet kolejne pokolenie pracowników może w pracy spędzać zaledwie 3,5 dnia w tygodniu. Także dzięki sztucznej inteligencji.

Twoje dzieci dożyją 100 lat i dzięki technologii nie będą chorować na raka i prawdopodobnie będą pracować trzy i pół dnia w tygodniu - stwierdził Dimon.

Jednak także on twierdzi, że do możliwości AI nie można podchodzić bezkrytycznie.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić