oprac. Anna Piątkowska-Borek| 

Prawo jazdy zostawisz w domu. Kierowcy czekają na to od dawna

22

Możliwe, że już niedługo nie będziemy musieli mieć przy sobie tradycyjnego prawa jazdy. Teraz nie musimy wozić już dowodu rejestracyjnego.

Prawo jazdy zostawisz w domu. Kierowcy czekają na to od dawna
Tradycyjne prawo jazdy zostawimy w krótce w domu (Getty Images)

Elektroniczne prawo jazdy przed końcem czerwca?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że jeszcze w tym półroczu ma zostać wprowadzone rozwiązanie dające możliwość posiadania prawa jazdy w formie elektronicznej w aplikacji mObywatel. Oznacza to, że jeszcze przed końcem czerwca powinniśmy mieć możliwość zostawienia tradycyjnego prawa jazdy w domu.

Rozwiązanie to jest już przygotowane, ale konieczne są jeszcze zmiany w prawie. Według Ministerstwa Cyfryzacji najpierw należy znieść karę za brak posiadania przy sobie prawa jazdy i dopiero wtedy będzie można udostępnić nową usługę.

Elektroniczne prawo jazdy w telefonie będzie dostępne za pomocą aplikacji mObywatel. Wyświetlane będą nasze dane, numer prawa jazdy, organ wydający dokument, informacje o kategoriach uprawnień, jakie posiadamy, termin ich ważności.

Na elektroniczne prawo jazdy w telefonie kierowcy czekają od dawna. Jeśli zostanie wprowadzone, będziemy je mogli okazać policjantowi w razie kontroli, a także w przypadku jakiejkolwiek stłuczki - osobie, z którą będziemy spisywać oświadczenie.

Zobacz także: "Powinienem panu zatrzymać prawo jazdy". O mały nie doszło do tragedii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić