Robert Czykiel| 

Od 1 lipca zmieniają się przepisy. Łatwiej będzie można stracić prawo jazdy

16

Nowe przepisy mają być batem na kierowców, którzy szaleją na drogach poza terenem zabudowanym. Zadbano także o większe bezpieczeństwo pieszych.

Od 1 lipca nowe przepisy. Łatwiej możesz stracić prawo jazdy
Od 1 lipca nowe przepisy. Łatwiej możesz stracić prawo jazdy (Materiały prasowe)

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że od lipca zostają wprowadzone nowe przepisy ruchu drogowego. Ich nieznajomość może doprowadzić do szybkiej utraty prawa jazdy. Wystarczy, że będziesz jechać za szybko.

Nowe przepisy od 1 lipca. Jak nie stracić prawa jazdy?

Do tej pory w Polsce można było stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Nadchodząca zmiana sprawia, że takie same przepisy będą obowiązywać poza terenem zabudowanym. Będziesz jechać za szybko? Możesz stracić prawo do kierowania pojazdami na trzy miesiące.

Policja ma także bat na tych, którzy po odebraniu dokumentu nadal będą jeździć po drogach. W przypadku złapania takiego kierowcy najpierw prawo jazdy będzie zabrane na kolejne trzy miesiące, a potem zostaną cofnięte uprawnienia. W ostatnim przypadku konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Nowe przepisy od 1 lipca. Skorzystają także piesi

Kolejna zmiana dotyczy poruszania się w terenie zabudowanym. Do tej pory w godzinach 23-5 można było jechać do 60 km/h, a w godzinach 5-23 prędkość maksymalna wynosiła 50 km/h. Od 1 lipca przez całą dobę będzie obowiązywać ograniczenie do 50 km/h.

Nowe przepisy mają także zapewnić większe bezpieczeństwo pieszym. To piesi będą mieć pierwszeństwo już przed wejściem na przejście dla pieszych. Kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa, co jednak nie oznacza, że piesi będą zwolnieni z zachowania szczególnej ostrożności.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić