Prezydent Finlandii zaskoczony. Zdradza szczegóły rozmów z Putinem

W rozmowie z CNN Sauli Niinisto opowiedział o szczegółach rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem. Prezydent Finlandii tłumaczył w niej prezydentowi Rosji, dlaczego jego kraj zostanie członkiem NATO. Niinisto wyjawił, co go najbardziej zdziwiło w trakcie konwersacji z Putinem.

Prezydent Finlandii zaskoczony. Zdradza szczegóły rozmów z Putinem
Putin miał przyjąć spokojnie informację dot. Finlandii w NATO (Getty Images, Contributor#8523328)

- Niespodzianką było dla mnie to, że przyjął to tak spokojnie - stwierdził Niinisto, komentując reakcję Putina na informację, że Finlandia zamierza dołączyć do NATO.

Jednocześnie prezydent Finlandii podkreślił, że zachowuje sceptycyzm i ostrożność wobec wszystkiego, co mówi i robi Władimir Putin.

W polityce bezpieczeństwa, zwłaszcza w rozmowach z Rosją, trzeba pamiętać, że to, co powiedział, nie oznacza, że ​​nie należy być cały czas przytomnym - oznajmił.

- Na tę chwilę wygląda jednak na to, że nie nadchodzą żadne bezpośrednie problemy - dodał.

w rozmowie z CNN stwierdził, że nie wierzy, że Rosja mogłaby zaatakować Finlandię jednakowo teraz lub w przyszłości. Polityk podkreślił jednak, że krajobraz polityczny świata nie pozostawia wiele miejsca dla krajów będących poza sojuszami.

Rosja pokazała, że ​​jest gotowa zaatakować niezależny kraj sąsiedni - powiedział prezydent Finlandii w rozmowie z CNN.

Finlandia dołączy do NATO

W niedzielę fiński rząd ogłosił oficjalną decyzję o ubieganie się o członkostwo w NATO. Decyzja ta ma bezpośredni związek z inwazją Rosji na Ukrainę. Finlandia pozostawała poza strukturami sojuszu przez ponad 70 lat, ale w związku z agresją Rosji postanowiła zwiększyć bezpieczeństwo kraju.

Niinisto stwierdził w rozmowie z CNN, że Rosja "pokazała, że jest gotowa zaatakować niezależny sąsiedni kraj" – i dlatego Finlandia, która ma ponad 1300 km granicy z Rosją, przystąpi do NATO. Podkreślił, że obecna sytuacja w Europie i na świecie właściwie nie pozostawia jego krajowi innego wyboru niż dołączenie do struktur międzynarodowych.

Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić