oprac. Aneta Polak| 

Próbowała zakrzyczeć marszałka Sejmu. Kim jest posłanka Urszula Rusecka?

94

– To jest po prostu żenujące – mówiła wzburzona posłanka PiS Urszula Rusecka tuż po tym, jak starła się z Szymonem Hołownią podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Bojowo nastawiona, odpytywała marszałka Sejmu, nie czekając na jego odpowiedzi. Kim jest Urszula Rusecka, "gwiazda" dzisiejszej konferencji prasowej?

Próbowała zakrzyczeć marszałka Sejmu. Kim jest posłanka Urszula Rusecka?
Posłanka starła się z Szymonem Hołownią (PAP, Paweł Supernak)

Dzisiaj (7 lutego) marszałek Szymon Hołownia zwołał konferencję prasową, podczas której mówił m.in. o harmonogramie obrad Sejmu i wyraził nadzieję, że – mimo całego zamieszania – uda się "uchwalić parę ustaw" i "skończy się ta telenowela, której coraz częściej mają dojść nie tylko parlamentarzyści, ale również Polki i Polacy".

Gdy marszałek Hołownia próbował przekazać głos dziennikarzom, okazało się, że – jak to w telenoweli – pojawiły się pewne przeszkody do pokonania. Nieoczekiwanie głos zabrała posłanka PiS Urszula Rusecka, która była w bojowym nastroju. Dopytywała, dlaczego parlamentarzyści nie mogą wejść do Sejmu głównym wejściem, ale – gdy Szymon Hołownia próbował udzielić odpowiedzi – Rusecka nieustannie mu przerywała.

Dlaczego musiałam iść dookoła podziemnym wejściem, a nie mogłam wejść wejściem głównym? – dopytywała posłanka PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spięcie na konferencji Hołowni. Błyskawiczna riposta marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu zapewnił, że utrudnienia są związane z kwestiami bezpieczeństwa, dodał też, że sam wszedł do Sejmu podziemnym wejściem, ponieważ przed posiedzeniem wszedł na chwilę do kaplicy. – Włos mi z głowy nie spadł – oznajmił ze spokojem Hołownia.

Posłanki PiS te argumenty nie przekonały. Po starciu z marszałkiem powiedziała dziennikarzom, że Hołownia "opowiada bajeczki dla grzecznych dzieci", ostatecznie jednak obwieściła pewien sukces. – Widzę, że po mojej interwencji nagle Straż Marszałkowska dostała zgodę na to, żeby wpuszczać głównym wejściem – odnotowała posłanka PiS.

Kim jest Urszula Rusecka?

Posłanka, która rozpętała burzę podczas konferencji prasowej, w kilka chwil znalazła się na ustach wszystkich. Kim jest Urszula Rusecka?

Urodziła się w Krakowie, ale od dawna związana jest z Wieliczką. W 1990 r. ukończyła studia na wydziale ekonomiki obrotu Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Prowadziła własną działalność gospodarczą, następnie była dyrektorką Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce.

Od 2010 do 2014 r. Rusecka pełniła funkcję zastępcy burmistrza Wieliczki, po czym objęła stanowisko pełnomocnika burmistrza miasta ds. edukacji. W latach 1998–2002 i 2006–2010 Rusecka zasiadała w wielickiej radzie miejskiej, a w wyborach samorządowych w 2014 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości została wybrana do sejmiku małopolskiego.

W wyborach samorządowych w 2018 r. Rusecka ubiegała się o urząd burmistrza Wieliczki z ramienia Komitetu Wyborczego PiS, ale przegrała w wyborach.

Urszula Rusecka już po raz czwarty zasiada w Sejmie z listy PiS. Jest wicerzeczniczką partii. W ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października, posłanka zdobyła 17 080 głosów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić