o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Prosty układ. Oszczędzasz wodę, mniej płacisz za śmieci

3
Podziel się

Od kwietnia br. w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za śmieci. Są one uzależnione od ilości zużytej wody. Władze stolicy uznały, że takie rozwiązanie jest najbardziej sprawiedliwe.

Prosty układ. Oszczędzasz wodę, mniej płacisz za śmieci
Kosze na śmieci (Pixabay)
bErauwsB

Dawniej warszawiacy płacili ryczałt. Wiele osób uważało jednak, że taka opłata za zagospodarowanie odpadów nie jest sprawiedliwa.

Twierdzono jednocześnie, że najlepiej byłoby uzależnić opłatę od ilości produkowanych śmieci. Jak zauważa "Super Express", na takie rozwiązanie nie pozwalają wprowadzone przez rząd i parlament przepisy.

bErauwsD

Gminy mają do wyboru cztery metody naliczania stawek. Mogą być one uzależnione od:

  • powierzchni mieszkania,
  • zużycia wody,
  • osoby,
  • gospodarstwa domowego.

Warszawa uzależnia opłaty od zużycia wody

Władze stolicy uznały, że najlepiej uzależniać wysokość opłat za śmieci od ilości zużytej wody. W ten sposób decydenci chcą zmobilizować mieszkańców Warszawy do racjonalnego gospodarowania wodą.

bErauwsJ

Opłata miesięczna za śmieci jest liczona według wzoru 12,73 zł x 1m3. Pod uwagę bierze się średnie zużycie wody z 6 kolejnych miesięcy wybranych z ostatnich 12 miesięcy. Co istotne, odliczona zostaje woda zużyta bezpowrotnie (np. do podlewania ogórka).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErauwte
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
J72
2 miesiące temu
I tak w Warszawa przestała segregować śmieci
Ipip
2 miesiące temu
I bardzo dobrze, wreszcie ci co mieszkają w najmowanych mieszkaniach po kilku i kilkunastu zapłacą za śmieci odpowiednio do ich wyprodukowania. Systemy ryczałtowe promują kombinatorów.
Polka
2 miesiące temu
Czyli ci którzy kupują jedzenie na wynos, jedzą z jednorazowych pudełek, które wyrzucają do kosza i nie zmywają naczyń zapłacą mniej za śmieci?
bErauwtf
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić