Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Przełęcz Yori na Marsie. Naukowcy znaleźli tam coś niesamowitego

76
Podziel się:

Naukowcy NASA wkrótce będą mieli kolejną zagadkę do rozwiązania. Marsjański łazik Perseverance zamierza bowiem pobrać próbkę "niezwykle obiecującej" skały znalezionej na Czerwonej Planecie. Badacze prognozują, że piaskowiec może skrywać informacje na temat dawnych form życia na Marsie.

Przełęcz Yori na Marsie. Naukowcy znaleźli tam coś niesamowitego
Łazik NASA natknął się na Marsie na niezwykle obiecujące skały (NASA, JPL-Caltech)

Łazik NASA bada obecnie na Marsie obszar znany jako przełęcz Yori. Znajduje się ona w delcie dawnej rzeki płynącej przez krater Jezero. Perseverance natknął się tam na skały, które bardzo zafascynowały naukowców.

To niezwykle obiecujące obiekty badawcze, ponieważ mamy do czynienia z piaskowcem. Oznacza to, że skały te składają się z drobnych ziaren, które zostały przeniesione z innych miejsc przez wodę – napisało w czwartek 17 listopada NASA w oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obejrzyj także: Helikopter NASA zarejestrował niezwykłe ujęcia z Marsa. Zjawisko rodem z filmów science fiction

NASA odkryła na Marsie "niezwykle obiecujący" piaskowiec

Fakt, że w kraterze Jezero znajdowała się niegdyś woda, jest głównym powodem, dlaczego NASA wybrało właśnie to miejsce do badania. Naukowcy chcą skupić się bowiem na poszukiwaniu dawnych form życia. Przy użyciu jednego z manipulatorów, łazikowi Perseverance udało się dostać do skrywającego się pod warstwą kurzu piaskowca.

Czy może on zawierać wskazówki dotyczące dawnego życia? – zaczęto zastanawiać się na oficjalnym profilu łazika w mediach społecznościowych.

Badacze mają nadzieję na odkrycie w piaskowcu biosygnatur. NASA definiuje ten termin jako "pierwiastki, cząsteczki, substancje lub cechy, które mogą służyć jako dowód na istnienie życia". Przy użyciu łazika znaleziono wcześniej w skałach cząstki organiczne. Na razie nie udało się jednak potwierdzić, że są one związane z życiem istniejącym dawniej na Czerwonej Planecie.

Marsjański łazik NASA bada przełęcz Yori. Czekają na niego kolejne zadania

Naukowcy od początku zapowiadają, że zgromadzone przez łazik Perseverance próbki skał mają w przyszłości trafić na Ziemię. W tej perspektywie próbki piaskowca z przełęczy Yori byłyby niezwykle cenne dla badaczy. Łazik Peserverance po zbadaniu przełęczy Yori ma udać się w kierunku regolitu, czyli warstwy zwietrzałej skały pokrywającej powierzchnię Marsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
alien
5 dni temu
Kiedyś było życie na Marsie ale się przeprowadziłem na Ziemię.Tam nie było odpowiedniej ...atmosfery na imprezy.Teraz z uwagi na wysoki czynsz i inne opłaty,wracam.
No....
5 dni temu
Przyjrzyjcie się. Mogę dostarczyć znacznie lepszych zdjęć po zabawie moich dzieci w piaskownicy. Gratis, nie za cenę głodu na świecie.
Yufuff
1 tyg. temu
To jest schabowy, którego Antoni wpieprzał po katastrofie w Smoleńsku, przed powrotem do kraju.
Inny Artykół
1 tyg. temu
Zapewne owce z Mongolii wewnętrznej, wysłane na Marsa, wydreptały ten okrąg i jak twierdza Chińczycy, robiły to kółko przez 12 dni, czyli wolniej niż powstają te zbożowe.
Swoj
1 tyg. temu
Dziś Unia przeszła sama siebie uznała Russkich państwem sponsorującym terroryzm. A KTO TEMU PAŃSTWU SPRZEDAWAŁ BROŃ MIMO EMBARGA.BANDYCI TO ZA MAŁO POWIEDZIEC
Jam jam
1 tyg. temu
TVN - SZKOLA BEZPŁATNEJ MANIPULACJI tudzież PO.
Ziemianin
1 tyg. temu
Nie wiem, czy dawniej istniało jakieś życie na Marsie. Ale obecnie istnieje! Kolonizacja Marsa zaczęła się wraz z rozbiciem się o jego powierzchnię pierwszej ruskiej sondy i trwa do dzisiaj. Nie jestem złośliwy, stwierdzam poprostu fakty. Mars jest kolonizowany przez ziemskie mikroby - i to jest fakt.
Alicja
1 tyg. temu
Nie jestem pewna, czy to obrazek z Marsa, ale pewna, że życie tam było i zostało zniszczone, może przez wojny, jakie nas czekają, prawdopodobnie jakieś życie jest pod powierzchnią Marsa i to zostało już potwierdzone, a tutaj bajki dla gawiedzi.
ALE SENSACJA
1 tyg. temu
To Marsjanin zrobił kupkę i tak ładnie ją zamaskował.
Bronek
1 tyg. temu
Jeszcze nie wiedzą ze to jest mina.
Sarmata
1 tyg. temu
oglądałem film Marsjanin i 6 lotów na tę planetę bo się ludzkości uda tam dolecieć
Jacek-3
1 tyg. temu
Niezwykły to byłby pomnik Jarosława w tym miejscu.
Jaa
1 tyg. temu
Odkryją, że ludzie uciekli z Marsa na Ziemię i teraz niszczą druga planetę 😁
RYCHU
1 tyg. temu
Po co komu byłe formy życia na Marsie jak na Ziemi putincew Sieje zagładę na Ziemi, ile jeszcze będą mu pozwalać terroryzowac i mordowac ludzi.Szukaja dla takich jak on innej planety do życia po tragedii na Ziemi?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić