Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Przełomowe rozwiązanie. Mycie rąk i dezynfekowanie smartfona za jednym zamachem

4

Japończycy znaleźli sposób na walkę z koronawirusem. W ekskluzywnej dzielnicy Tokio pojawiły się automaty służące do dezynfekcji rąk. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w czasie gdy użytkownik myje ręce, urządzenie dezynfekuje także jego smartfon.

Przełomowe rozwiązanie. Mycie rąk i dezynfekowanie smartfona za jednym zamachem
W trakcie mycia rąk urządzenie zdezynfekuje smartfon użytkownika (Twitter)

Aby oczyścić telefon ze zbieranych cały dzień zarazków, wystarczy włożyć go do specjalnie przygotowanej podłużnej komory. Urządzenie wjeżdża do środka i jest tam dezynfekowane przy pomocy promieniowania ultrafioletowego. Cały proces trwa kilkadziesiąt sekund, czyli dokładnie tyle czasu, ile poświęcić powinien przechodzień na umycie rąk.

Japonia. Maszyna zadba o czystość twojego telefonu

Ginza to jedna z najdroższych dzielnic Tokio. Znajduje się tam wiele markowych domów towarowych, butików, restauracji oraz kawiarni. Nazwa dzielnicy pochodzi od mennicy srebra, która znajdowała się na tym terenie w latach 1612–1800.

Japońskie przedsiębiorstwo WOTA ustawiło 20 swoich urządzeń w pobliżu najpopularniejszych sklepów w dzielnicy. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, maszyny są samowystarczalne. Nie trzeba bowiem podłączać ich do bieżącej wody, co oznacza że są przyjazne dla środowiska.

Zainstalowane urządzenia nie korzystają z wody ze ścieków. Na początku należy wlać do ich czystą wodę, która funkcjonuje później w obiegu zamkniętym. Jest filtrowana przez cienką membranę, oczyszczana przy pomocy chloru i poddawana silnemu promieniowaniu ultrafioletowemu.

Użytkownik myje ręce. W tym czasie dezynfekowany jest jego smartfon

Jak informują przedstawiciele firmy WOTA, 20 litrów wody wystarcza na umycie rąk około 500 razy. Projekt zainspirowała pandemia koronawirusa. Jak stwierdził dyrektor generalny Yosuke Maeda, szczególny nacisk postawiono na czyszczenie smartfonów.

Pomyśleliśmy, że gdyby urządzenie miało funkcję sterylizacji smartfona, to może osoby, które nigdy nie myją rąk, zaczną to robić – powiedział.

Obejrzyj także: Nishi-no-shima. Wyspa, która się powiększa. Japończycy o groźnym zjawisku

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić