aktualizacja 

Przerażający sondaż. Co Rosjanie sądzą o agresji Putina wobec Ukrainy?

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla amerykańskiej telewizji CNN szokują. 50 proc. Rosjan uważa, że użycie sił zbrojnych wobec Ukrainy w celu uniknięcia jej dołączenia do NATO jest słuszne. Użyciu siły sprzeciwia się zaledwie jedna czwarta badanych.

Przerażający sondaż. Co Rosjanie sądzą o agresji Putina wobec Ukrainy?
Szokujące wyniki sondażu (PAP/EPA)

W środę opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego online dla telewizji CNN między 7 a 15 lutego. Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób z Rosji i ponad 1000 osób z Ukrainy.

Rosjanie popierają użycie siły wobec Ukrainy

Z badania wynika, że 50 proc. Rosjan uważa, iż użycie sił zbrojnych wobec Ukrainy w celu uniknięcia jej dołączenia do NATO jest słuszne. Jedna czwarta badanych sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, a pozostali nie mają zdania.

43 proc. Rosjan sprzeciwia się agresji militarnej na Ukrainę w celu połączenia jej z Rosją, a 36 proc. opowiada się za takim działaniem. CNN podkreśla, że wielu Rosjan obawia się, że ich kraj byłby zagrożony przez dalszą ekspansję NATO na wschód.

Odnosi się to do poglądu, że gdyby Ukraina stała się członkiem NATO i gdyby siły NATO zostały rozmieszczone u granic Rosji, stanowiłoby to śmiertelne zagrożenie i dlatego nie można na to pozwolić - skomentował dla CNN rosyjski dziennikarz Władimir Pozner.

70 proc. badanych Ukraińców jest przeciwko użyciu siły wobec swojego kraju w obu przypadkach. Większość respondentów uważa również, że Ukraina nie powinna się zjednoczyć z Rosją.

Tylko 13 proc. Rosjan uważa, że Kreml prawdopodobnie rozpocznie działania wojenne wobec Ukrainy. Pod tym względem Ukraińcy są mniej optymistyczni. 43 proc. badanych z Ukrainy wierzy w możliwą agresję militarną Rosji.

73 proc. Ukraińców i zaledwie 19 proc. Rosjan uważa, że w Donbasie znajdują się rosyjscy żołnierze. Siedmiu na dziesięciu Rosjan postrzega Związek Radziecki pozytywnie, a tylko jeden na dziesięciu jest przeciwnego zdania. Z kolei wśród Ukraińców 34 proc. badanych postrzega ZSRR pozytywnie, a 35 proc. negatywnie.

Zobacz także: Putin przejmie Kijów? Generał o przyszłych planach Kremla

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić