Bogdan Kicka| 

"Przetrwały zimę w zeschłych liściach". Zobaczcie, co znaleźli leśnicy

10

Przyroda nieustannie nie przestaje nas zaskakiwać. Tyczy się to zarówno świata roślin jak i zwierząt, co właśnie udowodniła po raz kolejny. Tym razem to te drugie pokazały, że są w stanie przetrwać w naprawdę trudnych, zimowych warunkach. Karkonoski Park Narodowy właśnie pochwalił się zdjęciami.

"Przetrwały zimę w zeschłych liściach". Zobaczcie, co znaleźli leśnicy
Przetrwały zimę i wracają do życia w Karkonoskim Parku Narodowym (Licencjodawca, KPN profil oficjalny @Karkonoski_PN)

Wiosna puka do naszych okien, czy tego chcemy czy nie. Wystarczy spojrzeć na kilka ostatnich tygodni. Za nami bowiem miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii - luty był najcieplejszym lutym w historii pomiarów. Nie oznacza to jednak, że zima patrzyła na nas tylko łaskawym okiem.

Niejednokrotnie temperatura spadała poniżej zera, -10 czy nawet -20 st. Celsjusza. Przetrwanie w tak niskich temperaturach, do tego w górach i "pod gołym niebem" to nie lada wyzwanie. Przyroda niejednokrotnie pokazała już jednak, że i w takich warunkach świetnie sobie radzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajlandzki wędkarz wyłowił tajemnicze zwierzę. Zobacz, co złapało się na haczyk

"Przetrwały zimę w zeschłych liściach i wracają do życia"

Karkonoski Park Narodowy opublikował na swoim profilu niezwykły wpis. Na zdjęciu widzimy latolistki cytrynki, bardzo pospolite motyle, które bez większych przeszkód przetrwały zimę i ekstremalne temperatury. Jak maleństwa tego dokonały? To może zaskakiwać, ale nie doświadczonych przyrodników i amatorów dzikiej natury.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Przetrwały zimę w zeschłych liściach i wracają do życia. Widoczne tu latolistki cytrynki zimę mogą przetrwać w postaci dorosłej, ukryte w miejscach chroniących je przed mrozem. Niemal ustają wtedy ich procesy życiowe. Stan taki u owadów nazywamy diapauzą - pisze w mediach społecznościowych KPN profil oficjalny.

Teraz już nie muszą obawiać się mrozów i mogą rozwinąć skrzydełka do słońca. W najbliższych tygodniach będzie coraz cieplej, a że wiosna nadchodzi wielkimi krokami, motylom nie zagrażają już długotrwałe mrozy i załamania pogody. Ta będzie kapryśna, jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy, ale dla latolistków cytrynków to żaden kłopot.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić