Widmo katastrofy. Natychmiastowa ewakuacja w USA

160

Media obiegły zdjęcia i nagrania ze stanu Iowa w USA, gdzie wykoleił się pociąg. Według nieoficjalnych informacji maszyna Union Pacific przewoziła saletrę amonową - związek chemiczny wykorzystywany do tworzenia ładunków wybuchowych. Konieczna była ewakuacja mieszkańców. Wybuch saletry mógłby doprowadzić do katastrofy.

Widmo katastrofy. Natychmiastowa ewakuacja w USA
W chwili wykolejenia się pociąg Union Pacific przewoził prawdopodobnie saletrę amonową. Jej zapalenie się mogło sprowadzić na okolicę śmiertelne niebezpieczeństwo. (Facebook)

Do wykolejenia się pociągu doszło w niedzielę 16 maja w miejscowości Sibley w stanie Iowa. Doszło do niego na skutek zawalenia się mostu, przez który przejeżdżał pociąg. W efekcie z torów miało wypaść aż 47 wagonów.

Pociąg najprawdopodobniej przewoził saletrę amonową. Jest to substancja chemiczna wykorzystywana do tworzenia materiałów wybuchowych. W przeszłości doprowadziła już do wielu katastrof. Właśnie wybuch składu z tym produktem wywołał w ubiegłym roku potężną eksplozję w Bejrucie.

Do pożaru pociągu doprowadził jednak prawdopodobnie olej napędowy, a nie saletra. Po wypadku zablokowano lokalne drogi wodne oraz zarządzono ewakuację ok. 80 osób. Sami mieszkańcy relacjonowali, że nie słyszeli odgłosów katastrofy, ale dym był widoczny z dużych odległości.

Widziałem dym wysoki na co najmniej kilkaset stóp. Nie słyszeliśmy żadnego uderzenia ani niczego – relacjonował jeden z okolicznych mieszkańców (Daily Star).

Na miejsce wezwano straż pożarną, konieczne okazało się ściągnięcie jednostek z innych miast. Przywieźli ze sobą także sprzęt wykorzystywany do zabezpieczania niebezpiecznych substancji. Na razie nie potwierdzono, aby w wyniku katastrofy ktoś zginął lub został ranny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa metra w Meksyku. Wstrząsające nagranie z miejsca wypadku
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić