o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Przybyły z Księżyca na Ziemię. To przełom

73
Podziel się

Sonda Chang'e 5 wróciła na Ziemię z Księżyca. Moduł z kapsułą zawierającą próbki gruntu wylądował w środę w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. O zdarzeniu poinformowała rządowa agencja Xinhua.

Przybyły z Księżyca na Ziemię. To przełom
Chińska sonda księżycowa Chang'e 5 wróciła na Ziemię (Getty Images)
bDKwZAad

W niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała, że moduł powrotny sondy opuścił orbitę okołoksiężycową. W tym celu statek uruchomił cztery silniki rakietowe na 22 minuty. Teraz sonda w końcu trafiła na Ziemię.

bDKwZAaf

Chińska sonda Chang'e 5 wróciła na Ziemię. Sprowadziła 2 kg próbek skał z Księżyca

Na początku grudnia lądownik sondy osiadł na powierzchni Księżyca i pobrał około 2 kg próbek skał. To pierwsza tego typu misja od ponad 40 lat. Poprzednio, zadanie przywiezienia próbek księżycowego gruntu realizowała w 1976 roku radziecka sonda Łuna 24.

bDKwZAal

Chińska flaga na księżycu. Sonda wywiesiła ją na początku grudnia

Sonda Chang'e, której nazwa pochodzi od chińskiej bogini Księżyca, została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z Centrum Startowego Wenchang za pomocą rakiety Długi Marsz 5. Statek wylądował na powierzchni Księżyca 1 grudnia 2020. Miejscem lądowania były okolice szczytu masywu wulkanicznego Mons Rümker na morzu księżycowym Oceanus Procellarum.

3 grudnia statek po raz pierwszy w historii rozwinął na powierzchni Księżyca flagę Chin. Płócienny, czerwony prostokąt z czterema żółtymi gwiazdami ważył zaledwie 11 gramów. Dwie poprzednie chińskie misje księżycowe Chang'e 3 i Chang'e 4 miały flagę namalowaną jedynie na kadłubie statku.

Chiny wystrzeliły swojego pierwszego satelitę w 1970 roku, ale pierwszym chińskim astronautą czyli tajkonautą został dopiero w 2003 roku Yang Liwei. Państwo Środka planuje zrealizować załogową misję na Księżyc do 2022 roku. Prezydent Xi Jinping nazywa to przedsięwzięcie "kosmicznym snem".

bDKwZAam

Państwo Środka chce także eksplorować Marsa. Chiński łazik kosmiczny Tianwen-1 ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021. W podobnym czasie dotrzeć ma na nią amerykański pojazd Perseverance.

Zobacz także: Chińczycy wylądowali na Księżycu. Zobacz nagranie z pobierania próbek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKwZAan
bDKwZAaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
Profesor
3 miesiące temu
Chiny nie obalily komunizmu ani nie mialy Solidarnosci i PiSu do rozwalenia kraju. Dzisiaj zdobywaja swiat
Europejczyk
3 miesiące temu
W Waszych próżnych aroganckich główkach nie mieści się, że tzw świat zachodni - Ameryka i Europa to dziś jest ekonomiczny i technologiczny skansen. Technologicznie jesteśmy zacofani o całe dekady. W dodatku zmierzamy ku ekonomicznej katastrofie. Nie tylko, że jesteśmy hen za Chinami. Europa jest już nawet daleko za ruskimi, które też już się szykują na księżyc.
Franej
3 miesiące temu
A kiedyś się mówiło za Chiny ludowe, jak to wszystko się zmienia.
bDKwZAaH
Dowody w NASA
3 miesiące temu
Jeśli chinczycy w roku 2020 zawiesili flagę chińską na księżycu to powinni przy okazji sprawdzić czy jest amerykanska flaga ta zostawiona przez Armstronga.
MAR
3 miesiące temu
sonda z Księżyca przywiozła zdjęcia Wieniawy Rozenek i GÓRNIAK
Najnowsze komentarze (73)
👏👏👏👏👏
3 miesiące temu
Świetnie
patent
3 miesiące temu
brawo Chińczycy to wielki sukces. Ciekawe czy próbki będą podobne do tych amerykańskich bo jeśli nie....
jurek_ku
3 miesiące temu
Osiągnięcia Chin są znaczące to prawda, ale zauważcie, że osiągniecia państwa nie przekładają sie na poziom życia ludności. Silne bogate państwo oznacza niestety biedę i ucisk ludzi w nim mieszkających. Chyba nie o to nam chodzi?
los
3 miesiące temu
W 1977 roku rozeszła się po kraju plotka, że Gierek chce mieć bombę atomową. Po co mu bomba atomowa, zgłupiał, mówiła ulica ? Z krajem atomowym inne państwa się liczą ale nie spodobało się to możnym tego świata i Gierka obalili w 1980 roku. Ukraina po rozpadzie ZSRR też się pozbyła broni atomowej w zamian za gwarancje brytoli, żabojadów i janki no i mają na wschodzie to co mają czyli zielone ludziki.
Słowianka!!!
3 miesiące temu
Sportowcy Rosyjscy bez prawa pod swoim Godłem wzięcia udziału w Olimpiadzie i Mistrzostwach Ziemi...jaka to mafia chce zarobić na sportowcach i żeby Ci upokorzyli Swoich Rodaków? Co jak co? Ale? żeby tak zbeszcześcić Ideę Olimpiady, kiedy to Hellenii i Grecy na Ten Czas ogłaszali Pokój nawet podczas wojny??!! Dziś pandemia, smutek, bo wciąż żegnamy Wielkich tej Ziemi, a mafiści ofiarowali Rosjanom Dziadka Maroza na Święto... w 1936r. były reprezentowane Wszystkie Hymny Narodów, a dla zapominalskich - Refren Federacji Rosyjskiej: Chwała Ci, nasza Wolna Ojczyzno, Prastary związku Bratnich Narodów, Ludowa Mądrości dana przez Przodków! Chwała Ci, Kraju! Jesteśmy z Ciebie dumni! Od mórz południowych do polarnej krainy Rozciągnęły się nasze lasy i pola. Tyś jedna na świecie! Jedynaś Ty Taka, Chroniona przez Boga ojczysta Ziemio!
Przypadek
3 miesiące temu
Pochodzenie księżyca jest nie znane i przypadkowo ma taką orbitę, że dla obserwatora z ziemi idealnie zakrywa słońce podczas zaćmienia
Kiki
3 miesiące temu
A czemu nie ma nic o ulicznej siewcy lumpartowej która jest zarażona hifem covidowym -19 pytanie dlaczego taka cisza na jej temat to jest ciekawe hmm.
Kiki
3 miesiące temu
A czemu nie ma nic o ulicznej siewcy lumpartowej która jest zarażona hifem covidowym -19 pytanie dlaczego taka cisza na jej temat to jest ciekawe hmm.
bDKwZAaz
Szczęśliwy
3 miesiące temu
Będzie dostawa nowych wirusów.
Kasia
3 miesiące temu
Widać gołym okiem że to ściema wybrali się na spacerek!
Przekręt
3 miesiące temu
Brak "skorupy obtopieniowej" na kapsule powrotnej. Oznacza to, że w żadnym kosmosie ta kapsuła nie była.
zzz
3 miesiące temu
Łaziki z różnych krajów na Marsie? Może czas je zacząć uzbrajać?
Pytek
3 miesiące temu
A Twardowskiego tam widzieli?? Aaa?
nation
3 miesiące temu
Jak wam się zdaje, są w Chinach emerytury czy nie?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić