Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Przybyły z Księżyca na Ziemię. To przełom

71
Podziel się:

Sonda Chang'e 5 wróciła na Ziemię z Księżyca. Moduł z kapsułą zawierającą próbki gruntu wylądował w środę w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. O zdarzeniu poinformowała rządowa agencja Xinhua.

Przybyły z Księżyca na Ziemię. To przełom
Chińska sonda księżycowa Chang'e 5 wróciła na Ziemię (Getty Images)

W niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała, że moduł powrotny sondy opuścił orbitę okołoksiężycową. W tym celu statek uruchomił cztery silniki rakietowe na 22 minuty. Teraz sonda w końcu trafiła na Ziemię.

Chińska sonda Chang'e 5 wróciła na Ziemię. Sprowadziła 2 kg próbek skał z Księżyca

Na początku grudnia lądownik sondy osiadł na powierzchni Księżyca i pobrał około 2 kg próbek skał. To pierwsza tego typu misja od ponad 40 lat. Poprzednio, zadanie przywiezienia próbek księżycowego gruntu realizowała w 1976 roku radziecka sonda Łuna 24.

Chińska flaga na księżycu. Sonda wywiesiła ją na początku grudnia

Sonda Chang'e, której nazwa pochodzi od chińskiej bogini Księżyca, została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z Centrum Startowego Wenchang za pomocą rakiety Długi Marsz 5. Statek wylądował na powierzchni Księżyca 1 grudnia 2020. Miejscem lądowania były okolice szczytu masywu wulkanicznego Mons Rümker na morzu księżycowym Oceanus Procellarum.

3 grudnia statek po raz pierwszy w historii rozwinął na powierzchni Księżyca flagę Chin. Płócienny, czerwony prostokąt z czterema żółtymi gwiazdami ważył zaledwie 11 gramów. Dwie poprzednie chińskie misje księżycowe Chang'e 3 i Chang'e 4 miały flagę namalowaną jedynie na kadłubie statku.

Chiny wystrzeliły swojego pierwszego satelitę w 1970 roku, ale pierwszym chińskim astronautą czyli tajkonautą został dopiero w 2003 roku Yang Liwei. Państwo Środka planuje zrealizować załogową misję na Księżyc do 2022 roku. Prezydent Xi Jinping nazywa to przedsięwzięcie "kosmicznym snem".

Państwo Środka chce także eksplorować Marsa. Chiński łazik kosmiczny Tianwen-1 ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021. W podobnym czasie dotrzeć ma na nią amerykański pojazd Perseverance.

Zobacz także: Chińczycy wylądowali na Księżycu. Zobacz nagranie z pobierania próbek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(71)
👏👏👏👏👏
rok temu
Świetnie
patent
rok temu
brawo Chińczycy to wielki sukces. Ciekawe czy próbki będą podobne do tych amerykańskich bo jeśli nie....
jurek_ku
rok temu
Osiągnięcia Chin są znaczące to prawda, ale zauważcie, że osiągniecia państwa nie przekładają sie na poziom życia ludności. Silne bogate państwo oznacza niestety biedę i ucisk ludzi w nim mieszkających. Chyba nie o to nam chodzi?
los
rok temu
W 1977 roku rozeszła się po kraju plotka, że Gierek chce mieć bombę atomową. Po co mu bomba atomowa, zgłupiał, mówiła ulica ? Z krajem atomowym inne państwa się liczą ale nie spodobało się to możnym tego świata i Gierka obalili w 1980 roku. Ukraina po rozpadzie ZSRR też się pozbyła broni atomowej w zamian za gwarancje brytoli, żabojadów i janki no i mają na wschodzie to co mają czyli zielone ludziki.
Słowianka!!!
rok temu
Sportowcy Rosyjscy bez prawa pod swoim Godłem wzięcia udziału w Olimpiadzie i Mistrzostwach Ziemi...jaka to mafia chce zarobić na sportowcach i żeby Ci upokorzyli Swoich Rodaków? Co jak co? Ale? żeby tak zbeszcześcić Ideę Olimpiady, kiedy to Hellenii i Grecy na Ten Czas ogłaszali Pokój nawet podczas wojny??!! Dziś pandemia, smutek, bo wciąż żegnamy Wielkich tej Ziemi, a mafiści ofiarowali Rosjanom Dziadka Maroza na Święto... w 1936r. były reprezentowane Wszystkie Hymny Narodów, a dla zapominalskich - Refren Federacji Rosyjskiej: Chwała Ci, nasza Wolna Ojczyzno, Prastary związku Bratnich Narodów, Ludowa Mądrości dana przez Przodków! Chwała Ci, Kraju! Jesteśmy z Ciebie dumni! Od mórz południowych do polarnej krainy Rozciągnęły się nasze lasy i pola. Tyś jedna na świecie! Jedynaś Ty Taka, Chroniona przez Boga ojczysta Ziemio!
Przypadek
rok temu
Pochodzenie księżyca jest nie znane i przypadkowo ma taką orbitę, że dla obserwatora z ziemi idealnie zakrywa słońce podczas zaćmienia
Kiki
rok temu
A czemu nie ma nic o ulicznej siewcy lumpartowej która jest zarażona hifem covidowym -19 pytanie dlaczego taka cisza na jej temat to jest ciekawe hmm.
Kiki
rok temu
A czemu nie ma nic o ulicznej siewcy lumpartowej która jest zarażona hifem covidowym -19 pytanie dlaczego taka cisza na jej temat to jest ciekawe hmm.
Szczęśliwy
rok temu
Będzie dostawa nowych wirusów.
Kasia
rok temu
Widać gołym okiem że to ściema wybrali się na spacerek!
Przekręt
rok temu
Brak "skorupy obtopieniowej" na kapsule powrotnej. Oznacza to, że w żadnym kosmosie ta kapsuła nie była.
zzz
rok temu
Łaziki z różnych krajów na Marsie? Może czas je zacząć uzbrajać?
Pytek
rok temu
A Twardowskiego tam widzieli?? Aaa?
nation
rok temu
Jak wam się zdaje, są w Chinach emerytury czy nie?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić