Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Psychoanalitycy o pandemii koronawirusa. "Na długo odciśnie się na psychice"

14

Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia bez wątpienia wpłynęły na nasze codzienne życie. Dwaj francuscy psychoanalitycy w rozmowie z PAP ujawniają, jakie ślady w psychice ludzi może pozostawić pandemia.

Psychoanalitycy o pandemii koronawirusa. "Na długo odciśnie się na psychice"
Jak pandemia wpłynie na psychikę ludzi? (Getty Images)

Didier Lauru i Jean-Jacques Moscovitz to dwaj francuscy psychoanalitycy i autorzy licznych publikacji. W rozmowie z PAP odpowiadają na pytania o to, jaki wpływ na psychikę ludzi może mieć pandemia koronawirusa.

Brak szkoły dla dzieci, tak samo, jak ceremonii religijnych - od chrztu, poprzez komunię i ślub, do pogrzebu - to brak, symboliczna luka, nieobecność. Myślę jednak, że młodzi dają sobie radę z brakiem rytuałów przejścia, takich jak osiemnaste urodziny czy matura. Natomiast żałoba, pożegnanie, ostatnia posługa to sprawa o wiele mocniej i na długo odciskająca się na psychice - twierdzi dr Didier Lauru.
Potrzeba kontaktu z innymi zależna jest od pokolenia. Młodzi poszukują tych kontaktów i w ten sposób konstruują swą osobowość, dlatego tak widoczna i normalna jest ich potrzeba wymiany myśli i uczuć, potrzeba rozrywki. Dlatego to młodzież łamie zasady izolacji sanitarnej, urządzając nielegalne zabawy, o których dowiadujemy się z komunikatów policji. Ludzie starsi często są domatorami, więc im chyba łatwiej znosić zamknięcie - dodaje.

We francuskich mediach pojawiają się informacje o zwiększonej liczbie samobójstw i zachorowań na depresję. Dr Lauru przypomina, że już na wiosnę odnotowano zwiększoną konsumpcję leków psychotropowych i teraz, podczas drugiego lockdownu, sytuacja się powtarza.

Uwaga skupia się na Covidzie, bo to sprawa najpilniejsza, ale sytuacja zamknięcia sprawia, że ujawniają się, utajone wcześniej choroby psychiczne. Ta sytuacja zamknięcia może być powodem stanów depresyjnych, a nawet psychozy - wyjaśnia.

Dr Jean-Jacques Moscovitz jest większym optymistą, jeśli chodzi o wpływ pandemii na psychikę ludzi. Choć przyznaje, że "trudno powiedzieć, co będzie" to sądzi, że w wyniku pandemii nie dojdzie do trwałych powikłań mentalnych.

Może będzie więcej rozwodów, a może więcej ślubów... W 10 osób można doskonale urządzić uroczystość taką jak urodziny, a nawet chrzciny. Prawdą jest jednak, że pozbawienie uczestnictwa w pogrzebach bliskich osób wywołuje głęboki żal, ale nie wiem, czy to odbić się musi na psychice - mówi psychoanalityk.

Dr Moscovitz twierdzi nawet, że pandemia koronawirusa może mieć pewne pozytywne skutki. Nieoczekiwane trudności związane z lockdownem mogą bowiem zwiększyć zaradność młodych ludzi.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Horban o nowej mutacji SARS-CoV-2: "Niewykluczone, że właśnie do nas przyleciał na święta"

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić