Putin murem za talibami. Żąda kontrowersyjnej zmiany

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Rosja dąży do wykluczenia talibów z listy organizacji terrorystycznych. Dzień wcześniej odbyły się rozmowy na wysokim szczeblu między Moskwą a przedstawicielami radykalnej grupy rządzącej Afganistanem.

Putin murem za talibami. Żąda kontrowersyjnej zmiany
Prezydent Rosji Władimir Putin (Getty Images)

W czwartek Władimir Putin powiedział, że jego celem jest wykluczenie Talibanu z listy organizacji terrorystycznych na szczeblu ONZ. Dzień wcześniej w Moskwie odbyły się rozmowy przedstawicieli Rosji, talibów, Pakistanu, Iranu i Indii.

Wszyscy oczekujemy od talibów, którzy teraz kontrolują sytuację w Afganistanie, że sytuacja rozwinie się pozytywnie. Musimy solidarnie podjąć decyzję w sprawie wykluczenia ich z listy organizacji terrorystycznych. Wydaje mi się, że zbliżamy się do tego - powiedział Putin.
Takie decyzje powinny jednak zapadać tak samo, jak zostały podjęte wcześniej, kiedy umieszczono ten ruch na liście organizacji terrorystycznych - dodał.

Rosja uznała talibów za organizację terrorystyczną w 2003 r. Reuters podkreśla jednak, że utrzymywała z nimi stosunki przed tym, jak przejęli władzę w Afganistanie.

Rozmowy z talibami w Moskwie

W czasie rozmów Rosja naciskała na talibów, aby w Kabulu powstał inkluzywny rząd. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał także, że podczas spotkania rozmawiano o konieczności wsparcia Afganistanu międzynarodową pomocą, ponieważ w przeciwnym wypadku zachwiana może zostać regionalna stabilność gospodarcza.

Moskwa wyraziła również niechęć do formalnego uznania afgańskiego rządu. Wzywała Kabul do zagwarantowania praw człowieka.

Kreml obawia się niestabilności w Azji Środkowej, przepływu migrantów i kierowanej z Afganistanu działalności islamskich bojowników. Obawy Rosji nasiliły się po serii ataków lokalnego oddziału Państwa Islamskiego na meczety i inne cele, w których zginęły setki ludzi.

Zobacz także: Śmierć 47 osób w zamachu terrorystycznym w Afganistanie. Nagranie momentu wybuchu w świątyni

Autor: NB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić