Putin planuje nową ofensywę. Cel jest jeden

Prezydent Rosji Władimir Putin planuje nową ofensywę, która rozpocznie się w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch. Zdaniem ekspertów, Kreml będzie chciał w ten sposób "odzyskać inicjatywę", którą stracił na rzecz walczącej o niepodległość Ukrainy.

Putin planuje nową ofensywę. Cel jest jeden
Putin Władimir chce przeprowadzić ofensywę (Wikimedia Commons, Kremlin.ru CC Attribution 4.0 International)

Prezydent Rosji zaplanował na najbliższe miesiące nową ofensywę, o czym poinformował Bloomberg, powołując się na anonimowych urzędników. Kreml chce dzięki temu "odzyskać inicjatywę" na toczącej się wojnie i wymusić na Ukrainie przyjęcie warunków ewentualnego rozejmu.

Kolejna ofensywa Putina

Ofensywa może rozpocząć się wcześniej niż przewidywano — zanim Kijów odbierze obiecane przez USA i Niemcy czołgi Leopard 2 oraz Abrams.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że już wcześniej przewidywano decydującą akcję Rosji, najprawdopodobniej w obwodzie ługańskim. Waszyngtoński think tank poinformował, że niedawne ataki naziemne w obwodzie zaporoskim mogą mieć na celu rozproszenie wojsk ukraińskich i przygotowanie gruntu pod ofensywę w okolicach Łukańska. Moskwa przerzuca tam teraz część swojej armii, która szkoliła się na Białorusi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Wpadli na genialny pomysł. Seryjny nissan strzela teraz rakietami w Rosjan

Były oficer brytyjskiego wywiadu Philip Ingram powiedział natomiast, że Putin i jego nowy ukraiński dowódca Walerij Gierasimow będą chcieli dokonać ataku jak najszybciej. Ekspert przewiduje, iż może to nastąpić, zanim czołgi i bojowe pojazdy opancerzone zostaną dostarczone Ukraińcom i odpowiednio rozmieszczone na froncie.

Będzie realna presja, aby rozpocząć ofensywę tak szybko, jak to możliwe. Gerasimow jest znacznie bardziej wyważony militarnie, więc najpierw ustali warunki - powiedział Philip Ingram, cytowany przez "Newsweek".

Eksperci zastanawiają się, jaką rolę może odegrać na tym etapie Białoruś. Aleksandr Łukaszenka powiedział, że jego państwo kontynuuje wspólne taktyczne ćwiczenia lotnicze z Rosją, a żołnierze rosyjscy wciąż szkolą się na terytorium Białorusi.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić