Radni w Ustroniu Morskim nie chcą psów na plaży. RPO: to niezgodne z prawem

23

Psy na plaży: tak czy nie? W Ustroniu Morskim zdania są mocno podzielone. Gmina uchwaliła zakaz wprowadzania psów na plaże, ale Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zakaz powinien zostać zniesiony, ponieważ godzi w obywateli. Radni przedstawili więc nową propozycję, jednak i ona nie przypadła do gustu RPO.

Radni w Ustroniu Morskim nie chcą psów na plaży. RPO: to niezgodne z prawem
Spór o psy na plaży (Pixabay, Counselling)

Jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale na plażach w Gminie Ustronie Morskie nie jest mile widziany, przynajmniej nie w sezonie turystycznym. Już w 2015 roku gmina uchwaliła zakaz wprowadzania psów (i innych zwierząt domowych) na plażę w okresie od 1 czerwca do 30 września (wyjątek stanowią psy przewodnicy i psy asystujące niepełnosprawnym). Ta decyzja wzbudziła wiele kontrowersji.

W styczniu 2021 roku wprowadzono zmiany w regulaminie i określono obowiązki właścicieli zwierząt domowych. Odtąd na obszarze gminy w miejscach publicznych psy mogły być wyprowadzane wyłącznie na smyczy. W przypadku czworonogów należących do ras uważanych za agresywne, właścicieli zobowiązano też do nałożenia kagańca na pysk zwierzęcia.

Skoro zatem zasady postępowania ze zwierzętami (psami) w miejscach publicznych zostały unormowane w regulaminie utrzymania czystości i porządku, to regulowanie tej samej materii w akcie prawa miejscowego określającym zasady korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznych, jakimi są plaże i kąpieliska strzeżone, należy uznać za sprzeczne z prawem — czytamy w oficjalnym komunikacie biura RPO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brytyjczycy widzą błąd. Powrót? "To jest nieuniknione"

Krótko mówiąc: RPO chciał, by zniesiono zakaz i na początku kwietnia interweniował u wójta w tej sprawie. W odpowiedzi radni przygotowali nowy projekt.

Radni: wstęp na plażę tylko w wyznaczonych miejscach

Nowa propozycja radnych to ''wyznaczenie plaży przeznaczonej dla osób z psami''. I to rozwiązanie nie spodobało się RPO.

Zastępca RPO Valeri Vachev stwierdził, że w regulaminie zawarto regulacje ''sprzeczne z prawem''.

Prawodawca upoważnił organ gminy wyłącznie do ustalenia zasad postępowania ze zwierzętami w taki sposób, by ich pobyt na terenie przeznaczonym do wspólnego użytkunie był uciążliwy oraz nie zagrażał przebywającym tam osobom. W upoważnieniu tym nie mieści się uprawnienie organu gminy do wprowadzenia całkowitego zakazu wpuszczania zwierząt domowych na teren gminnych obiektów, jakimi są gminne plaże — podkreślono w komunikacie.
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić