Rakiety X-22 uderzyły w kurort. Nagranie z Ukrainy

W środę 17 sierpnia doszło do ataku rakietowego na obwód odeski. Bomby spadły na jeden z nadmorskich kurortów. Skala zniszczeń jest spora. Z ogniem na miejscu walczyło siedem jednostek straży pożarnej.

Rakiety X-22 uderzyły w kurort. Nagranie z Ukrainy
Rakiety X-22 uderzyły w kurort. Wideo z Ukrainy (Associated Press, Ukraińskie Służby Ratunkowe)

Odessa zlokalizowana jest na południu Ukrainy. To jedno z najbardziej kluczowych miast w kraju, m.in. ze względu na funkcjonujący tam port oraz rozwinięty przemysł. Jeszcze w 2020 roku mieszkało tu nieco ponad milion Ukraińców, co czyniło z Odessy trzecie pod względem ludności miasto w Ukrainie. Obwód odeski znajduje się na celowniku Rosjan, którzy w środę 17 sierpnia przypuścili kolejny atak rakietowy na stolicę regionu.

Tym razem bomby spadły na jeden z nadmorskich kurortów. Nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przez ukraińskie służby ukazuje ogrom zniszczeń. Z pożarem powstałym na skutek bombardowania walczyło siedem jednostek straży pożarnej.

Rakiety X-22 uderzyły w kurort. Wideo z Ukrainy

Jak można dostrzec na udostępnionym filmie, trafione budynki zostały całkowicie zniszczone. Do ataku doszło jeszcze w nocy. Rosjanie użyli samolotów bombowych Tu-22M3, z których zostały wystrzelone rakiety X-22.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atak rakietowy w Odessie. Na wideo widać skalę zniszczeń

Odessa ważna jest również ze względu na wznowiony w ostatnich dniach eksport ukraińskiego zboża drogą morską. Stało się to możliwe za sprawą porozumienia, które Ukraina podpisała z ONZ oraz Turcją. Wcześniej - po tym, jak pod koniec lutego Rosja zaatakowała swojego zachodniego sąsiada - siły wroga zablokowały ukraińskie porty.

Wznowienie eksportu jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel z Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ. W sobotę to miejsce odwiedzić ma sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Ostrzelanie Odessy to tylko jeden z licznych ataków Rosjan w ostatnich godzinach. Jak wynika z informacji przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie atakują na kilku kierunkach w Donbasie na wschodzie kraju, pod Charkowem na północnym wschodzie oraz w obwodzie zaporoskim na południu.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić