Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Ramzan Kadyrow na zaprzysiężeniu Putina. Wszyscy to widzieli

We wtorek Władimir Putin został zaprzysiężony na prezydenta Rosji po raz piąty, przygotowując grunt pod kolejne sześć lat sprawowania władzy. Jednym z zaproszonych gości był Ramzan Kadyrow, który miał problemy nawet z wejściem do budynku. Nie jest tajemnicą, że przywódca Czeczenii od lat ma się zmagać z chorobą trzustki. W ostatnim czasie jego stan miał się pogorszyć.

Ramzan Kadyrow na zaprzysiężeniu Putina. Wszyscy to widzieli
Kadyrow na zaprzysiężeniu Putina. Są teorie spiskowe (X)

Władimir Putin w marcowych wyborach prezydenckich zdobył 87,28 proc. głosów. Pokonał trzech innych kandydatów, jednak ostateczny wynik znany był tuż przed rozpoczęciem głosowania.

Samo głosowanie nie przypominało wyborów demokratycznych. W wielu lokalach wisiało zdjęcie Putina, żołnierze z karabinami zaglądali za kotarę, by sprawdzić, na kogo głosują ludzie.

Jednym z gości podczas zaprzysiężenia był czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow. Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, udostępnił w mediach społecznościowych nagranie, na którym Czeczen z trudem zdjął płaszcz. Pomagali mu dwaj asystenci, którzy czuwali non stop. Kadyrow ledwie szedł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacja we Wrocławiu. W trakcie budowy śmietnika budowlańcy odkryli coś zaskakującego

Zdania na kanałach rosyjskiego Telegramu były podzielone - albo grał barona, albo źle się czuł. Tak czy siak, nie wypadł zbyt dobrze, co tylko podsyciło plotki na temat choroby.

Warto przypomnieć, że u przywódcy Czeczeni w 2019 roku zdiagnozowano martwicę trzustki. W styczniu 2020 roku ponownie został zmuszony do wzięcia urlopu ze względu na "tymczasową niezdolność do pracy".

Tezę o chorobie Czeczena zdają się potwierdzać jego liczne wizyty u lekarzy. Cechą charakterystyczną problemów z trzustką jest to, że w swojej agresywnej postaci może zagrażać nawet życiu pacjenta. Ma również wpływ na jego wygląd i aktywność.

Stan zdrowia Kadyrowa gwałtownie zaczął się pogarszać wiosną 2022 roku. Widać to szczególnie po zdjęciach, w których przywódca Czeczeński wyraźnie przytył. Są to konsekwencje wspomnianej wcześniej martwicy trzustki.

Z biegiem czasu Kadyrow zaczął znikać z przestrzeni publicznej. O ile na początku wojny w Ukrainie był niezwykle aktywny, to teraz jego aktywność zdecydowanie wyhamowała.

W wypowiedzi udzielonej kanałowi Rossija 24 Czeczen stwierdził, że po 9 maja (red. Dzień Zwycięstwa w Rosji) oczekuje przyjemnych, dobrych zmian.

Idziemy do przodu, nasza gospodarka rośnie. Putin wyznaczył wczoraj nowe zadania dla przyszłego rządu, nowego rządu, podziękował rządowi, który pracował dzień i noc. I myślę, że po 9 maja nastąpią dobre, przyjemne zmiany - powiedział Kadyrow cytowany przez RIA Novosti.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do kiedy rządzić będzie Władimir Putin?

Władimir Putin rządzi od 2000 roku. U władzy może utrzymać się aż do 2036 roku, co oznacza, że wyprzedzi carycę Katarzynę II i będzie władcą rosyjskim o najdłuższym stażu. 71-latek obecną kadencję zakończy w 2030 roku. Znowelizowana konstytucja pozwala mu, na objęcie kolejnej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić