aktualizacja 

"Wykorzenić to zło". Raport Watykanu wstrząsnął papieżem Franciszkiem

46

Papież Franciszek odniósł się raportu opublikowanego przez Watykan dotyczącego czynów pedofilskich, których dopuścił się kard. Theodore McCarrick. Ojciec Święty zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i zaangażowaniu w wykorzenienie zła z Kościoła.

"Wykorzenić to zło". Raport Watykanu wstrząsnął papieżem Franciszkiem
Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i zaangażowaniu w wykorzenienie zła z Kościoła. (PAP)

W środę papież Franciszek odniósł się do raportu w sprawie "bolesnego przypadku" byłego kard. Theodore'a McCarricka podczas audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek zapewnił o swoim zaangażowaniu w walce z pedofilią i wszelkimi nadużyciami w Kościele.

Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło - powiedział papież.

Raport na temat byłego kard. Theodore'a McCarricka, który kilka lat temu został oskarżony o pedofilię i molestowanie nieletnich i dorosłych został sporządzony na polecenie papieża Franciszka. 400-stronnicowy dokument powstawał przez dwa lata i jest dokumentacją przewinień kardynała oraz procesów decyzyjnych, jakie miały miejsce w jego sprawie.

Raport podkreśla, że przez większość czasu kariera McCarricka rozwijała się, ponieważ Stolica Apostolska nie miała żadnych informacji o popełnianych przez niego nadużyciach. Jednocześnie autorzy dokumentu piszą, że McCarrick został arcybiskupem Waszyngtonu mimo napływających z USA informacji o jego czynach. Kardynał miał wówczas przysiąc Janowi Pawłowi II, że jest niewinny, a stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

McCarrick przez lata był jedną z najbardziej wpływowych postaci Kościoła Katolickiego w Ameryce. W latach 2000-2006 pełnił funkcję arcybiskupa Waszyngtonu. W 2018 roku zrezygnował z godności kardynała po tym, jak wszczęto pierwsze śledztwa w sprawie jego nadużyć na tle seksualnym. W 2019 roku został wydalony ze stanu kapłańskiego za swoje haniebne czyny.

Zobacz także: Papież pojawił się w białej masce. Franciszek wziął udział w modlitwie o pokój
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić