Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

"Wykorzenić to zło". Raport Watykanu wstrząsnął papieżem Franciszkiem

31
Podziel się:

Papież Franciszek odniósł się raportu opublikowanego przez Watykan dotyczącego czynów pedofilskich, których dopuścił się kard. Theodore McCarrick. Ojciec Święty zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i zaangażowaniu w wykorzenienie zła z Kościoła.

"Wykorzenić to zło". Raport Watykanu wstrząsnął papieżem Franciszkiem
Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości z ofiarami pedofilii i zaangażowaniu w wykorzenienie zła z Kościoła. (PAP)

W środę papież Franciszek odniósł się do raportu w sprawie "bolesnego przypadku" byłego kard. Theodore'a McCarricka podczas audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek zapewnił o swoim zaangażowaniu w walce z pedofilią i wszelkimi nadużyciami w Kościele.

Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło - powiedział papież.

Raport na temat byłego kard. Theodore'a McCarricka, który kilka lat temu został oskarżony o pedofilię i molestowanie nieletnich i dorosłych został sporządzony na polecenie papieża Franciszka. 400-stronnicowy dokument powstawał przez dwa lata i jest dokumentacją przewinień kardynała oraz procesów decyzyjnych, jakie miały miejsce w jego sprawie.

Raport podkreśla, że przez większość czasu kariera McCarricka rozwijała się, ponieważ Stolica Apostolska nie miała żadnych informacji o popełnianych przez niego nadużyciach. Jednocześnie autorzy dokumentu piszą, że McCarrick został arcybiskupem Waszyngtonu mimo napływających z USA informacji o jego czynach. Kardynał miał wówczas przysiąc Janowi Pawłowi II, że jest niewinny, a stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

McCarrick przez lata był jedną z najbardziej wpływowych postaci Kościoła Katolickiego w Ameryce. W latach 2000-2006 pełnił funkcję arcybiskupa Waszyngtonu. W 2018 roku zrezygnował z godności kardynała po tym, jak wszczęto pierwsze śledztwa w sprawie jego nadużyć na tle seksualnym. W 2019 roku został wydalony ze stanu kapłańskiego za swoje haniebne czyny.

Zobacz także: Papież pojawił się w białej masce. Franciszek wziął udział w modlitwie o pokój
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
o2- pl
2 lata temu
Wierzę w Boga i w to co nauczał Jezus - aby ludzie nie byli dla siebie wrogami ale my malutczy tego nie rozumiemy .Jesteśmy zawistni .Nie umiemy tego zrozumieć żeby człowiek człowiekowi nie był wilkiem. Skończyły by się napaści na ludzi wierzących wtedy gdy księża którzy dopuścili się czynów lubieżnych byli karani tak jak przestępcy aby wysocy postawieni księża nie ukrywali ich .Powinni ich napiętnować a wtedy nie było by tak żle. Każdy ma prawo wierzyć w to co chce. I w wtedy ludzie wierzący nie odwracali się od Boga i Jezusa. APELUJĘ DO KSIĘŻY NIE BROŃCIE KSIĘŻY PEDOFILI POZWULCIE KARAĆ ICH JAK ZWYKŁYCH PRZESTĘPCÓW I ZAMYKAC W WIĘZIENIACH A NIE CHRONIĆ ICH. A OSOBOM POKRZWDZONYM STARAĆ SIĘ POMUC A NIE UNIKAĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI .WTEDY WSZYSTKIE NAPAŚCI NA KOŚCIÓŁ POWINNE SIĘ USPOKOIĆ.
Ola tokarz
2 lata temu
Źle
Qurish
2 lata temu
No jest zastanawiającym fakt że relikwią staje się krew papieża jp2 -mówią,że świętego.ileż tu hipokryzji jak w średniowieczu z człowieka robią świętego bożka-by stworzyć kult.O Prawdziwym Świętym świat już dawno zapomniał?kreują rzeczywistość która się kręci wokół tych którzy tylko i jedynie podszywają się pod aniołów światłości-faryzejscy księża.papieże-taki kant że mieliśmy przez pewien czas dwóch świętych ludzi-mówią że ojców świętych. Jakaż to rozległa fikcja.pomijając Boga Prawdziwego-wkrótce będą mówić że mamy świętych księży homoseksualnych rodzin-gdzie tylko przez krótki czas święte bo niewinne są tylko dzieci-tylko przez krótki czas.
RENiA
2 lata temu
Tego zła już się tak łatwo nie wykorzeni.Latami a nawet wiekami kler miał władzę.I całe zło wojny palenie na stosie pedofilia,ogromne majątki....Wszystko przez religie.Religia nie jest nam potrzebna modlić można się bez niej...
Niko
2 lata temu
Trzeba usunąć księży i za nich dać prowadzić kościoly pastorom normalnym ludziom z powołanie co mają rodziny!
Old Man
2 lata temu
Franciszek to gość.On jedynie zasługuje na przydomek"Wielki"
1955
2 lata temu
Ludzie To są straszne brednie Bredzą księża Bredzą też ci którzy mówią ze kościół jest święty Bredzą papieże i moherowe berety tak samo jak narodowcy Ludzie opamiętajcie się Przecież za te brednie kiedyś zapłacicie nieważne jak długo klęczeliście i ile daliście na tacę
Jusin 23
2 lata temu
Czy pozostałe duże i małe religie wykorzenią znęcanie się nad dziećmi - nie tylko seksualnie,ale też ideologiczno - dogmatycznie? Jestem pełen podziwu dla walczącego Papieża Franciszka cierpliwie walczącego z powszechnym zakłamaniem Religii i Polityki.Takiego KOŚCIOŁA Nam brakuje - jakkolwiek by on się nazywał.
Felek polelek
2 lata temu
Księciem tego świata jest szatan i im ktoś bardziej blisko Boga tym bardziej jest atakowany.Słaba wiara tego kto nie wierzy, iż szatan działa.Proszę zobaczyć egzorcyzmy aby się przekonać o istnieniu szatana.
czlowiek
2 lata temu
Papież wykazał by się mądrością znosząc celibat i wypłacając wszystkim udokumentowanym ofiarą pedofili w sutannach właściwe odszkodowania. Majątek zgromadzony w Watykanie jest doprawdy olbrzymi.
Stefan
2 lata temu
"Religia nie jest ani prawdziwa, ani fałszywa, proponuje tylko pewien sposób dobrego życia."
Józef
2 lata temu
- [..] trzeba wierzyć. Wierzyć. Cóż innego nam pozostaje? - W co? - W Boga. I w dobro, które tkwi w ludziach. - Czy pan nigdy nie wątpił? - Owszem, często. Jakżebym inaczej mógł wierzyć?
Kazio
2 lata temu
"Wiara nie może być zrozumiana; najlepsze, co możesz uzyskać, to zrozumieć, czego nie rozumiesz."
Rolnik
2 lata temu
"I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością" - Jan Paweł II A NIE PODKOPYWALI I OPLUWALI JEDEN Z PODSTAWOWYCH FILARÓW NASZEJ PAŃSTWOWOŚCI!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić