Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Rewolucja w leczeniu raka. Przełomowa metoda walki z nowotworem

185
Podziel się:

Przełomowe badanie izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie daje nadzieję na to, że nowa metoda leczenia nowotworów, która nie wykazała żadnych skutków ubocznych, może w przyszłości zastąpić chemioterapię.

Rewolucja w leczeniu raka. Przełomowa metoda walki z nowotworem
Przełomowe odkrycie naukowców z Izraela. (Pixabay)

Izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykorzystali metodę edycji genomu CRISPR Cas-9 - przełomową technologię do zabijania komórek rakowych bez uszkadzania innych. Badanie przeprowadzono na myszach jednak prof. Dan Peer powiedział, że ta technika może być gotowa do zastosowania u ludzi w ciągu dwóch lat.

Jak twierdzi ekspert, taka metoda może ostatecznie zastąpić chemioterapię. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

System edycji CRISPR Cas-9 umożliwia naukowcom dokonywanie precyzyjnych zmian w DNA. Twórcy tej metody Jennifer Doudna i Emmanuelle Charpentier otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

To pierwsze badanie na świecie, które udowodniło, że system edycji genomu CRISPR, który działa poprzez cięcie DNA, może być skutecznie stosowany w leczeniu raka u zwierząt - powiedział prof. Dan Peer, ekspert ds. nowotworów z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

W badaniu wzięły udział setki myszy z najbardziej agresywnymi typami raka: glejakiem, rakiem mózgu i przerzutowym rakiem jajnika. Myszy, które były leczone nowatorską metodą miały dwukrotnie dłuższą oczekiwaną długość życie w grupie kontrolnej z 30 proc. wyższym wskaźnikiem przeżycia - podaje Science Advances.

Ta technologia może wydłużyć długość życia pacjentów z rakiem i mamy nadzieję, że pewnego dnia wyleczymy tę chorobę - powiedział prof. Peer.

Prof. Peer powiedział, że jego zespół planuje opracować metodę leczenia wszystkich nowotworów. Obecnie metoda CRISPR Cas-9 jest stosowana tylko w rzadkich chorobach komórek, które zostały już usunięte z organizmu.

Leczenie byłoby spersonalizowane dla każdego pacjenta na podstawie biopsji, która określiłaby czy pacjent otrzymał zastrzyk ogólny, czy zastrzyk bezpośrednio do guza. Peer powiedział, że zastrzyk składa się z informacyjnego RNA, który "koduje" nazwaną przez naukowców funkcję "mikroskopijnych nożyczek" wycinania DNA systemu identyfikacji komórek rakowych i nanocząstek lipidowych.

Kiedy dwanaście lat temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o leczeniu informacyjnym RNA, ludzie myśleli, że to science fiction - powiedział Peer w wywiadzie dla Times of Israel.

Peer powiedział, że ma nadzieję, że ten proces ostatecznie zastąpi chemioterapię - agresywną formę leczenia, która często powoduje poważne skutki uboczne dla pacjentów. Naukowiec powiedział, że ta technika może być gotowa do zastosowania u ludzi w ciągu dwóch lat.

Ta metoda nie ma żadnych skutków ubocznych i wierzymy, że tak potraktowana komórka rakowa już nigdy nie stanie się aktywna - mówi profesor.
Zobacz także: Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(185)
Pikuś
4 miesiące temu
Pan Bóg- jako Stwórca i podtrzymujący życie- ma części zamienne do rakowego DNA. Ale trzeba mieć ufność pewną i wiarę. Robi to na błysk!! Pan Jezus jest też Bogiem dostępnym dla ludzi w biedzie.
Niki
4 miesiące temu
Lek na raka już dawno a latach 20. ub./st. wynalazł Żyd z Wągrowca G. w USA i wyleczył wielu. I co ? Czapę nałożono na niego i metodę. Jego córka założyła sanatorium w Szwajcarii. Biedny G. był pod sąd zaprowadzony .Wyleczył z trądu tego Szwajcara i jego rodzinę co służyli chorym w Afryce w leprozorium. A ile osób wyleczył sam Pan Jezus poproszony w modlitwie jego sług ? - Multum świadectw. Poczytajcie.
Niki
4 miesiące temu
Rak? To trzeba dużo ruchu i suszenia organizmu (post suszenia) , alkalizowania po tym, postu dla sił organizmu i zdrowych fito płynów. Posty głodowe i rusza hormon GRELINA, hormon wzrostu albo odbudowujący u skostniałych już. I z dala być od pola elektro-magnetycznego.
kapo
rok temu
Nieprawda Niemcy testowali takie szczepionki na żydach i się nie sprawdziło
Harry
rok temu
Ależ niechlujstwo dziennikarskie !!!! Błędy w najważniejszych info o tzw. ,,zastrzykach'', znanych przecież od setek lat..
jaś
rok temu
Tanio nie będzie , więc lek nie dla wszystkich .
Pablo
rok temu
Szkoda, że koncerny farmakologiczne do tego nie dopuszczą...podobne lekarstwo jest i w Japonii oparte na cząstkach złota...i co z tego???
twój pan
rok temu
nie wyleczą!! błąd w myśleniu. traktują guz rakowy jako przyczynę. faktycznie jest stan organizmu który umożliwia chorobę!!
asd
rok temu
Oby się to udało, bo ja już psychycznie nie wytrzymuje tego, że w mojej rodzinie chorują na raka... mama, dziadek, teraż żona...
Wystarczy
rok temu
delikwenta zaszczepić odpowiednio ,,zmodyfikowaną ,, szczepionką,, i nie ma problemu, bo nie ma gościa.
ted
rok temu
na ukrainie dawno pewien profesor to stosuje chodz niejest to akceptowane przez wiadomo kogo ,nic nowego nie otkryli
Myszowaty.
rok temu
Myszy wzięły udział. Może dobrowolnie? :) Myszy zostały użyte do badań... a że w słusznej sprawie, to inna rzecz.
PAWLO
rok temu
LOBI PRODUKUJĄCE SRODKI DO CHEMIOTERAPI NIE DOPUŚĆI ABY LEK BYŁ PRODUKOWANY
ordynat
rok temu
Wystarczy nie jeść kurczaków za 5zł. parówek za 3 zł, kiełbasy za 9 zł i karmy dla psów i kotów . bo wszystko to co wymieniłem to karma. Bedziecie żyć w zdrowiu. jechać do chłopa na wieś kupić kurę lub mięso z kury, kaczki, gęsi i po problemach. Nie piszcie że nie wiedzieliscie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić