o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Rewolucja w leczeniu raka. Przełomowa metoda walki z nowotworem

182
Podziel się

Przełomowe badanie izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie daje nadzieję na to, że nowa metoda leczenia nowotworów, która nie wykazała żadnych skutków ubocznych, może w przyszłości zastąpić chemioterapię.

Rewolucja w leczeniu raka. Przełomowa metoda walki z nowotworem
Przełomowe odkrycie naukowców z Izraela. (Pixabay)
bEstGzat

Izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykorzystali metodę edycji genomu CRISPR Cas-9 - przełomową technologię do zabijania komórek rakowych bez uszkadzania innych. Badanie przeprowadzono na myszach jednak prof. Dan Peer powiedział, że ta technika może być gotowa do zastosowania u ludzi w ciągu dwóch lat.

Jak twierdzi ekspert, taka metoda może ostatecznie zastąpić chemioterapię. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

bEstGzav

System edycji CRISPR Cas-9 umożliwia naukowcom dokonywanie precyzyjnych zmian w DNA. Twórcy tej metody Jennifer Doudna i Emmanuelle Charpentier otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

To pierwsze badanie na świecie, które udowodniło, że system edycji genomu CRISPR, który działa poprzez cięcie DNA, może być skutecznie stosowany w leczeniu raka u zwierząt - powiedział prof. Dan Peer, ekspert ds. nowotworów z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

W badaniu wzięły udział setki myszy z najbardziej agresywnymi typami raka: glejakiem, rakiem mózgu i przerzutowym rakiem jajnika. Myszy, które były leczone nowatorską metodą miały dwukrotnie dłuższą oczekiwaną długość życie w grupie kontrolnej z 30 proc. wyższym wskaźnikiem przeżycia - podaje Science Advances.

bEstGzaB
Ta technologia może wydłużyć długość życia pacjentów z rakiem i mamy nadzieję, że pewnego dnia wyleczymy tę chorobę - powiedział prof. Peer.

Prof. Peer powiedział, że jego zespół planuje opracować metodę leczenia wszystkich nowotworów. Obecnie metoda CRISPR Cas-9 jest stosowana tylko w rzadkich chorobach komórek, które zostały już usunięte z organizmu.

Leczenie byłoby spersonalizowane dla każdego pacjenta na podstawie biopsji, która określiłaby czy pacjent otrzymał zastrzyk ogólny, czy zastrzyk bezpośrednio do guza. Peer powiedział, że zastrzyk składa się z informacyjnego RNA, który "koduje" nazwaną przez naukowców funkcję "mikroskopijnych nożyczek" wycinania DNA systemu identyfikacji komórek rakowych i nanocząstek lipidowych.

Kiedy dwanaście lat temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o leczeniu informacyjnym RNA, ludzie myśleli, że to science fiction - powiedział Peer w wywiadzie dla Times of Israel.
bEstGzaC

Peer powiedział, że ma nadzieję, że ten proces ostatecznie zastąpi chemioterapię - agresywną formę leczenia, która często powoduje poważne skutki uboczne dla pacjentów. Naukowiec powiedział, że ta technika może być gotowa do zastosowania u ludzi w ciągu dwóch lat.

Ta metoda nie ma żadnych skutków ubocznych i wierzymy, że tak potraktowana komórka rakowa już nigdy nie stanie się aktywna - mówi profesor.
Zobacz także: Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstGzaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(182)
kapo
6 miesięcy temu
Nieprawda Niemcy testowali takie szczepionki na żydach i się nie sprawdziło
Harry
8 miesięcy temu
Ależ niechlujstwo dziennikarskie !!!! Błędy w najważniejszych info o tzw. ,,zastrzykach'', znanych przecież od setek lat..
jaś
8 miesięcy temu
Tanio nie będzie , więc lek nie dla wszystkich .
bEstGzaX
Pablo
8 miesięcy temu
Szkoda, że koncerny farmakologiczne do tego nie dopuszczą...podobne lekarstwo jest i w Japonii oparte na cząstkach złota...i co z tego???
twój pan
8 miesięcy temu
nie wyleczą!! błąd w myśleniu. traktują guz rakowy jako przyczynę. faktycznie jest stan organizmu który umożliwia chorobę!!
asd
8 miesięcy temu
Oby się to udało, bo ja już psychycznie nie wytrzymuje tego, że w mojej rodzinie chorują na raka... mama, dziadek, teraż żona...
Wystarczy
8 miesięcy temu
delikwenta zaszczepić odpowiednio ,,zmodyfikowaną ,, szczepionką,, i nie ma problemu, bo nie ma gościa.
ted
8 miesięcy temu
na ukrainie dawno pewien profesor to stosuje chodz niejest to akceptowane przez wiadomo kogo ,nic nowego nie otkryli
Myszowaty.
8 miesięcy temu
Myszy wzięły udział. Może dobrowolnie? :) Myszy zostały użyte do badań... a że w słusznej sprawie, to inna rzecz.
PAWLO
8 miesięcy temu
LOBI PRODUKUJĄCE SRODKI DO CHEMIOTERAPI NIE DOPUŚĆI ABY LEK BYŁ PRODUKOWANY
ordynat
8 miesięcy temu
Wystarczy nie jeść kurczaków za 5zł. parówek za 3 zł, kiełbasy za 9 zł i karmy dla psów i kotów . bo wszystko to co wymieniłem to karma. Bedziecie żyć w zdrowiu. jechać do chłopa na wieś kupić kurę lub mięso z kury, kaczki, gęsi i po problemach. Nie piszcie że nie wiedzieliscie.
Tomasz
8 miesięcy temu
życzę powodzenia
Tolek
8 miesięcy temu
Nie wyleczą, bo chemia jest droga i wszyscy zarabiają na raku. Po co odcinać żyłę złota?
bEstGzaP
Yoj
8 miesięcy temu
Mafia farmaceutyczna do tego nie dopuści
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić