Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Nowe doniesienia z Wuhan. Chodzi o bezobjawowych nosicieli koronawirusa

168
Podziel się:

Chińscy naukowcy przeanalizowali przypadki infekcji koronawirusem w Wuhan. Nie znaleźli dowodów na to, aby bezobjawowi nosiciele COVID-19 zarażali inne osoby. To przełomowe odkrycie w kontekście zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Nowe doniesienia z Wuhan. Chodzi o bezobjawowych nosicieli koronawirusa
Nowe doniesienia z Wuhan. Bezobjawowi nosiciele COVID-19 nie zarażają? (Getty Images)

Najnowsze wnioski badaczy ukazały się w brytyjskim czasopiśmie naukowym "Nature". Naukowcy przeanalizowali wyniki masowych badań przesiewowych przeprowadzonych w okresie od maja do czerwca w chińskim mieście Wuhan. To właśnie tam miała rozpocząć się pandemia koronawirusa.

Sensacyjne odkrycie. Bezobjawowi nosiciele COVID-19 nie zarażają innych osób?

Przebadano blisko 10 milionów osób, co stanowi około 92 proc. mieszkańców miasta. Naukowcy skupili się na najbliższym otoczeniu osób chorujących na COVID-19 bezobjawowo. Okazuje się, że żaden spośród 1174 mieszkańców, którzy niepostrzeżenie przechodzili infekcję, nie zaraził swoich bliskich.

Nie ma żadnych dowodów na to, że zdiagnozowane bezobjawowe przypadki COVID-19 były zaraźliwe – napisano w artykule naukowym.

Wyniki badania mają pomóc chińskiej służbie zdrowia w zwalczaniu koronawirusa. Nowe ustalenia wskazują, że do infekcji dochodzi rzadziej, niż do tej pory zakładano. Chińczycy mają w związku z tym opracowywać nową strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Nowe ustalenia z Wuhan. Bezobjawowe przypadki COVID-19 nie są niebezpieczne?

Autorzy badania podkreślili, że zapoznali się z wynikami wcześniejszych testów. Wykazały one, że bezobjawowi nosiciele COVID-19 mogą zarażać inne osoby, a objawy mogą pojawiać się u nich na późniejszym etapie choroby. Chińscy naukowcy uważają jednak, że w większości przypadków bezobjawowych, ilość białek koronawirusa w organizmie nosiciela jest zbyt mała, aby mogło dojść do zarażenia innej osoby.

Inna grupa chińskich naukowców stawiała podobne tezy już wcześniej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła wtedy publicznie, że bezobjawowe przypadki COVID-19 rzadko prowadzą do rozprzestrzenia się choroby. W czerwcu jednak WHO wycofało się z tego stwierdzenia, podkreślając, że nie ma na to wystarczających dowodów.

Obejrzyj także: Grupy krwi a COVID-19. Badania z Chin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(168)
Anna
11 miesięcy temu
Bezobjawowi nie zarażają. W związku z tym masowe siedzenie na kwarantannie zdrowych osób, paszporty kowidowe i testy osób zdrowych są bez sensu i po tym badaniu powinny zostać zniesione. Czy tak będzie? nie- bo firmy testujące i produkujące szczepionki by straciły sporo kasy. Naszej kasy.
NinaM
2 lata temu
A gdzie odnośnik do źródła?
Wasyl
2 lata temu
Nie wierzę co czytam przecież w Polsce górnicy bezobjawowi zarażali się masowo czyżby Mateusz nas kłamał
faf
2 lata temu
A jak odróżnić przypadek bezobjawowy z takim co ma malutki katar (chory myśli że to zwykłe przeziębienie) i chodzi i zaraża????
rafi
2 lata temu
Temat się przejadł
tess a
2 lata temu
nie ufałabym tym publikacjom !!!! w interesie Chin jest słaba reszta swiata.
Hania
2 lata temu
Za tydzień odkryją, że najbardziej zarażają bezobjawowi. I znowu będzie w mediach sensacja. To tak jak odkrywają raz że bardziej rakotwórcze jest masło a innym razem, że margaryna.
WTF
2 lata temu
To możemy już skończyć ten cyrk z maseczkami dla zdrowych ludzi??
Andrew
2 lata temu
Ciężko im wyjść z twarzą z tego co narzucili ludziom i tak wymyślają kolejne obostrzenia bo im tak każde opalony Coco Jumbo z WHO i cała banda która biznes na tym kręci.
Ania
2 lata temu
Oni jak nic mają lekarstwo albo antidotum to jest niemozliwe aby cały świat teraz chorował a oni nie chociaż od nich to wyszło..
Poczta
2 lata temu
To po jakiego gwinta my bezobjawowi nosimy te maseczki????? Mieliśmy zarażać, teraz już nie zarażamy
ale
2 lata temu
chinom zalezy zeby tak napisać zeby swiat sie zarażał. bezobjawowi zarazają. w chinach mają slabiej przenoszącego sie wirusa, ten co jest w europie i usa czyli mutacja d614g jest bardzo transmisyjny i od bezobjawowych sie roznosi. a chiny miały pierwowzór i pozbyły sie pandemii
Mazia
2 lata temu
Weźcie przestańcie straszyć ludzi?!już mało kto wierzy w tego waszego wirusa za długo to już trwa.
neon
2 lata temu
Jakiś odnośnik do badania w Nature? Czy tak tylko pitolicie o badaniach?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić