Robi się gorąco. USA z bronią jądrową w okolicy Korei Północnej

688

Amerykańskie nuklearne okręty podwodne były widziane po raz pierwszy od dekad w okolicy Korei Północnej i Chin. Był to pokaz sił i prezentacja atomowej potęgi, w której posiadaniu jest USA.

Robi się gorąco. USA z bronią jądrową w okolicy Korei Północnej
Tajna jednostka, która pojawiła się w okolicy Korei Północnej. (US Navy)

Po raz pierwszy od dziesięcioleci zauważono uzbrojony w broń nuklearną okręt podwodny amerykańskiej marynarki wojennej. Eksperci nie mają wątpliwości, że była to manifestacja sił. Okręt, który pojawił się w okolicy Korei Północnej to łódź podwodna klasy Ohio - w marynarce wojennej nazywany Boomerem.

Jest uzbrojony w 20 pocisków nuklearnych Trident i zazwyczaj działa w trybie tajnym. Thomas Shugart, były kapitan okrętów podwodnych Marynarki Wojennej USA, który pełni teraz funkcję analityka w Centrum Nowych Bezpieczeństwa Amerykańskiego przyznał, że obecność okrętu jest pewną "wiadomością".

Możemy zaparkować 100 różnych głowic nuklearnych na wyciągnięcie ręki, a ty nawet o tym nie będziesz wiedział ani nie będziesz w stanie nic z tym zrobić - powiedział dla CNN.

Pojawienie się okrętu USA ma swój powód. Jest to odpowiedź na niedawne testy pocisków Korei Północnej, która wystrzeliła niedawno pocisk naddźwiękowy o prędkości 10 Machów. Misja ta związana jest również z napięciami pomiędzy Chinami i Tajwanem oraz rozwojem floty okrętów podwodnych z bronią jądrową z inicjatywy Pekinu.

Ruchy jednostek wyposażonych w broń atomową są ściśle strzeżoną tajemnicą, a ich patrole trwają zwykle 77 dni. Poza ich macierzystymi portami w Bangor w stanie Waszyngton i Kings Bay w stanie Georgia trudno je zobaczyć.

W oświadczeniu Marynarka Wojenna stwierdziła, że ​​wizyta "odzwierciedla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w region Indo-Pacyfiku". Obecność okrętu "uzupełnia liczne ćwiczenia, operacje, szkolenia i działania w zakresie współpracy wojskowej prowadzone przez siły strategiczne, aby zapewnić ich dostępność i gotowość do działania na całym świecie w każdej chwili".
Zobacz także: Oburzenie po decyzji ws. Grzegorza Brauna. "Kolejny dowod upadku państwa"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić