Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Wielki problem Czarnka zacznie się za chwilę. Dane zwiastują katastrofę

213
Podziel się:

Nauczyciele deklarują chęć zmiany zawodu. Dla wielu przyjęcie przez Sejm "lex Czarnek" jest gwoździem do przysłowiowej trumny. Minister Przemysław Czarnek będzie miał ogromny problem.

Wielki problem Czarnka zacznie się za chwilę. Dane zwiastują katastrofę
Minister edukacji Przemysław Czarnek (Ministerstwo Edukacji i Nauki, MEiN)

Uchwalenie nowelizacji ustawy oświatowej potocznie zwanej "lex Czarnek" mocno zbulwersowało pedagogów. W teorii wspomniana nowelizacja prawa oświatowego wzmocni zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

W praktyce wygląda to nieco inaczej. Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów zbadało nastroje wśród pracowników polskich szkół. Prawie połowa nauczycieli odejdzie z pracy w najbliższych latach.

Na rozstanie się z zawodem już w tym roku zdecydowanych jest 11 procent nauczycieli. 27 proc. chce jeszcze poczekać na rozwój sytuacji, ale bierze pod uwagę ewentualność zmiany zajęcia.

"Lex Czarnek" to nie wszystko. Za chwilę posłowie zajmą się kolejnymi kontrowersyjnymi przepisami zakładającymi m.in. zwiększenie nauczycielskiego pensum, nowe zasady awansu zawodowego czy skrócenie urlopu wypoczynkowego.

Nauczyciele wyrażają obawy, że stracą finansowo na tym rozwiązaniu, a niektórzy z nich będą musieli po prostu przejść na emeryturę.

Co zamierza zmienić Czarnek?

Propozycja ministerstwa zakłada podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielskich zajęć o 4 godziny - z 18 do 22. Nie dotyczy to tylko nauczycieli w przedszkolach.

Pedagodzy, zatrudnieni w pełnym wybierze godzin, będą zobowiązani "do bycia dostępnym" dla uczniów i rodziców w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo. Nauczyciele mają jednak sami zdecydować, czy chcą zwiększenia pensum i związanego z tym zwiększenia ich wynagrodzeń. Mogą też zachować dotychczasowy wymiar godzin i utrzymać "proporcjonalne do niego wynagrodzenie".

Warto zaznaczyć, że projekt zmian, zaplanowanych na rok szkolny 2022/23, opublikowany jesienią 2021 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej", przewiduje trzyletni okres przechodzenia na nowy system.

Zobacz także: Oburzenie po decyzji ws. Grzegorza Brauna. "Kolejny dowod upadku państwa"
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(213)
Autogazownik1
4 miesiące temu
Witam, kto to jest ten Czarnek , bo widzę że to kolejny Pajac nie znający zasad demokracji.... Czy ten ktoś zdaje sobie sprawę ze skali problemów i szkody jaką chce wyrządzić nam obywatelom i naszym rodzinom ????? Tego ktoś ,o to żły człowiek....i tyle!!!!!!
fakty
4 miesiące temu
moi drodzy! duża wiedza rodzi pokorę a mała butę!
belfer
4 miesiące temu
śmieli się z Kaliguli, że zrobił konia senatorem. Kaczyński zrobił osła ministrem!
polaczek
4 miesiące temu
Ojciec Tadeusz już szkoli w swych skromnych progach uczelnianych, kadry gotowe do boju w szkołach.
W.S.
4 miesiące temu
Jaki problem? Sama religia w szkołach będzie. Takimi najłatwiej się kieruje.
Końradzio
4 miesiące temu
"Wielki problem Czarnka zacznie się za chwilę. Dane zwiastują katastrofę""-- bzzdura!Totalna prawica nie ma problemów!wszystko rozwiązuje Tusk ii agenci moskali.
Mmm
4 miesiące temu
Polityka nienawiści. Lekarze, nauczyciele, kierowcy, Putin, ruskie, Niemcy, korona wirus, sędziowie, adwokaci,notariusze. Oto paliwo. Ten rzad odbiera wam rozum a podaje kogo nienawidzić. Wy to łykacie.
kot
4 miesiące temu
Ten cixxniak zatrudni sutaxnowych, będą krzewić cnoty czarka
Jacek
4 miesiące temu
w Biedronce już na nich czekają
bolek
4 miesiące temu
CZARUS KOCHAM CIE A TWOJE DZIECI JAK MOCNO KOCHAJA
belfer
4 miesiące temu
Już teraz dzieciaki uczą tzw. n-l-le bez kwalifikacji...Rodzice nawet tego nie wiedzą, no bo i skąd. Ja sama właśnie złożyłam podanie do pracy w charakterze sekretarki. Dwa języki, biegle komputer....A papierki wiadomo...Mam dość! 8h i do domu...I urlop na życzenie...I na wczasy tańsze pojadę i nie będzie narzekań rodziców, którzy z dzieckiem nie pracują A doktora oczekują...
obserwator
4 miesiące temu
W ten sam sposób 20 lat temu zaczęto rozbrojenie Wojska Polskiego poprzez masowe zwolnienia osób które zbyt wcześnie się urodziły i pamiętały starą przysięgę a powody były chodziło o wypchnięcie starej gwardii za bramę a następnie demontowano obiekty wojskowe typu szkoły, przedszkola, kasyna, kluby,środki wypoczynkowe i przechodnie zdrowia przy jednostkach w ten sposób przerwano integrację starych z młodymi aby nie mogli się ze sobą kontaktować i wymieniać poglądów. Na uroczystości wojskowe nie zaprasza się byłych żołnierzy bo po co . Życie nie lubi pustki dlatego stworzono status młodego weterana walczącego o Afganistan, Irak i Kosowo i tych młodych weteranów jeszcze potrafią znieść. Z kadrą pedagogiczną zrobią to samo bo tylko tak mogą wymazać historię naszych dziadków ciężko pracujących przy odbudowie Polski po wojennych zniszczeniach.
merymery
4 miesiące temu
Skoro jest nam tak dobrze, to dlaczego jest tam mało nauczycieli chętnych do pracy. Niech każdy Niuniek skończy studia, ze dwie podyplomówki, zrobi z 50 kursów i co miesiąc z wypłaty przeznacza ze trzy do piciu stówek na pomoce i materiały do pracy, bo szkoła tego nie da. To jak pokaźną ofiara... No, kto chętny na awans do kilka lat i podwyżkę 2, 3 stówki. Najwięcej psioczą ci, co ledwo zawodówki pokończyli i zawsze mieli na bakier z nauką. A i pewnie dzieci ledwo z klasy do klasy za uszy są przeciągani przez litościwego nauczyciela
ice
4 miesiące temu
Jeszcze narzekają dwa miesiące wolnego latem ,zimą dwa tygodnie.Rok urlopu płatnego jako pierwsi ręce do szczepień podnosili a teraz na cała szkołę pięciu nauczycieli zaszczepionych.Do marketu niech idą jak im tak źle.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić