o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Rolnicy alarmują. Dramatyczna susza. "Rośliny wysychają na pniu"

299
Podziel się

Sygnały o dramatycznej sytuacji związanej z ogromną suszą napływają od polskich rolników. Rośliny dosłownie wysychają na polach. Żniwa ruszą najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu. Wielkopolska Izba Rolnicza wzywa rolników, by już teraz szacowali straty.

Rolnicy alarmują. Dramatyczna susza. "Rośliny wysychają na pniu"
(iStock.com, Bene_A)
bDoOzAJh

Plony nie dojrzewają, tylko dosłownie wysychają na polach. Na terenie całego kraju rolnicy zmagają się z upałami sięgającymi 35 stopni Celsjusza i przeciągającą się suszą.

W Wielkopolsce sytuacja jest tragiczna. Z powodu ogromnej suszy rośliny na polach, np. rzepak i jęczmień ozimy, nie wykształca ziaren.

Woda odparowuje nie tylko ze słabych gleb, ale także tych klas IV i III. Wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają "na pniu" - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

bDoOzAJj

Żniwa w Wielkopolsce mogą rozpocząć się już w czerwcu. Tak wynika z lustracji pól wykonanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Dlatego ważne jest, żeby rolnicy oszacowali straty w uprawach jeszcze przed zbiorami - wyjaśnia WIR.

Zobacz też: Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Przypominamy, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy - przestrzega samorząd rolniczy.

bDoOzAJp

Rząd może udzielić rolnikom nadzwyczajnego wsparcia. Niezależnie od standardowych form pomocy dla rolników, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski rządzący mogą wspomóc uprawy, które ucierpiały najbardziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDoOzAJK
KOMENTARZE
(299)
średniowiecze
rok temu
wycinajcie dalej drzewa i narzekajcie
don
rok temu
W Polsce zbiornikow retencyjnych nie bedzie bo lepiej opłaca się wybudować hotele niz wode gromadzić
set
rok temu
...zezwalajcie dalej na wycinke reszty drzew ..bedziecie mieć Saharę ..ale 500 w kieszeni ....
bDoOzAJL
zcx
rok temu
przejedli dotacje zamiast zainwestować w deszczownie i studnie, jak w cywilizowanych krajach a teraz wykrzykują, że to wina suszy.
Jacek
rok temu
Już beczą o dopłaty z unii ?
Najnowsze komentarze (299)
zonk
rok temu
Ale wy wiecie, że wasze wielkopolskie kopalnie drenują wody gruntowe, a dyrekcja z satysfakcją odnotowuje korzystne dla niej rozstrzygnięcia?? Może zróbcie se jeszcze "rewitalizację" paru miast z użyciem betonu, a będzie lepiej..
Wielkopolsko ...
rok temu
Sami na własne życzenie zrobili sobie pół step w Wielkopolsce to niech teraz to odwracają. Skomplikowanej technologi do tego nie trzeba. Melioracja, retencja, zbieranie deszczówki, stawy, sadzenie drzew, weźcie się w końcu do roboty zamiast robić nam w środku polski pustynię!!!!
docNet
rok temu
E tam. Ważne, że mamy węgiel i udało się Morawieckiemu olać w Unii ustawy przeciwdziałające zmianom klimatycznym. Ciemnemu ludowi gratulujemy PiSu. PiSowi gratulujemy inteligencji ich wyborców.
Max
rok temu
Włosi zainwestowali w nawadnianie a nasi w traktory i samochody
utom123
rok temu
Co bierze min adranowski?? bo sadzac po tym metnym wzroku to pewsnie cos silnego....
Burmistrz Sza...
rok temu
Platformersi wycinają drzewa w Czeladzi
Burmistrz Sza...
rok temu
Czeladź pustynią. Kilka hektarów drzew już wycięto
Szaleniec bur...
rok temu
W Czeladzi wycięli już kilka tysięcy drzew. Pan burmistrz jest z zawodu w-fistą i chyba zbyt wiele razy w głowę piłką dostał
bDoOzAJD
Zbynio Szalen...
rok temu
Więcej kostki w miejsce wyciętych drzew w Czeladzi
Zbychu Szalen...
rok temu
W Czeladzi wycięli 100-letnie dęby, buki, pod boisko do gry dla dzieci
Zbychu Szalen...
rok temu
Drzewo to twój wróg bo niszczy domy i instalacje
Zbychu Szalen...
rok temu
"Drzewa niszczą rury kanalizacyjne"
Topola to chw...
rok temu
W Czeladzi burmistrz Zbigniew Szaleniec wyciął już kilka hektarów drzew. Dajcie mu ludzie popalić na jego koncie fejsbukowym. Ten szkodnik tam napisał, że "topola to chwast"
The bill czel...
rok temu
W Czeladzi burmistrz Zbigniew Szaleniec wyciął już kilka hektarów drzew. Dajcie mu ludzie popalić na jego koncie fejsbukowym. Ten szkodnik tam napisał, że "topola to chwast"
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić