Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Rosja grozi Polsce sankcjami. "Nie ruszajcie naszych czołgów"

333

Oficjele rosyjskiego MSW zagrozili, że nałożą na Polskę dotkliwe sankcje, jeśli nie zrezygnujemy z usuwania radzieckich pomników z ulic i skwerów - donosi BBC.

Rosja grozi Polsce sankcjami. "Nie ruszajcie naszych czołgów"
(PAP)

Może chodzić o masowe odrzucanie wniosków wizowych i pogorszenie relacji handlowych. Może też chodzić o sankcje personalne, które dotknęłyby polityków głosujących za poprawką do ustawy dekomunizacyjnej Rosyjski dziennik "Izwiestia" nie podaje nazwisk konkretnych polityków rosyjskiego rządu. Twierdzi jednak, że informatorzy zajmują wysokie stanowiska, a sam pomysł cieszy się poparciem parlamentarzystów..

Związek Radziecki zapłacił wysoką cenę za uwolnienie Polski. Na ziemiach tego kraju zginęło ponad 600 tys. naszych żołnierzy. To tam sowieccy żołnierze ginęli w boju i zostali pochowani. Będę wspierać wszelkie sankcje nakładane na Polskę - powiedział Władimir Dżabarow, zastępca szefa komisji spraw zagranicznycvh Rady Federacji w rozmowie z dziennikiem.

W Polsce znajduje się ok. 500 pomników upamiętniających radzieckie wojska. Część z nich ma zostać usunięta z ulic (chodzi o wszystkie monumenty, które nie dotyczą miejsc pochówku radzieckich żołnierzy) jeszcze w tym roku. Stanie się to na podstawie poprawki do tzw. ustawy dekomunizacyjnej podpisanej przez Andrzeja Dudę.

Zobacz także: Zobacz także: Tak Rosja chce walczyć z alkoholizmem

Do podobnych scysji spowodowanych przez pomniki doszło zaledwie 10 lat temu. Władze Tallina zadecydowały wtedy, że ze stolicy Estonii zniknie pomnik upamiętniający Armię Czerwoną. Rosyjskie władze głośno oprotestowały decyzję na arenie międzynarodowej. Wiele rządowych stron internetowych padło wtedy ofiarą ataków hakerskich, za co obwiniano Rosjan - przypomina BBC.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić