Rosja płonie. Dym czuć w Moskwie, władze odmawiają ewakuacji

Strażacy walczą z ogniem w lasach w obwodzie riazańskim w Rosji. Władze zapowiedziały ewakuację mieszkańców dwóch wsi, jednak miejscowi uważają, że została ona ogłoszona za późno. W jednej z zagrożonych miejscowości planowana ewakuacja ostatecznie została odwołana. Pożar spowodował smog. Zapach spalenizny jest wyczuwalny w Moskwie.

Rosja płonie. Dym czuć w Moskwie, władze odmawiają ewakuacji
Płoną lasy w obwodzie riazańskim (Twitter)

Jak przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, w walkę z ogniem w obwodzie riazańskim zaangażowano "bezprecedensowe siły". Posiłki zostały ściągnięte z Moskwy i innych okolicznych regionów. W akcji bierze udział 7 samolotów i 10 śmigłowców.

Wykonano już ponad 450 lotów bojowych, na płonący las zrzucono ponad 3,5 tys. ton wody. Wciąż przybywają dodatkowe siły, do wieczora prawie 900 osób będzie zaangażowanych w neutralizację pożaru - wylicza gubernator obwodu riazańskiego Paweł Malkow.

Pożary w Rosji. Ewakuacja rozpoczęła się za późno

Urzędnik przekazał, że w związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi, ogłoszono tymczasowe przesiedlenia mieszkańców dwóch wsi. Jednak miejscowi skarżą się, że ewakuacja rozpoczęła się za późno. Ich zdaniem, nikt nie zwracał uwagi na ogień do ostatniej chwili.

Do naszej wsi wysłano tylko trzy wozy strażackie. Wszystko inne zostało wysłane do Deulino, ponieważ mieszka tam więcej ludzi. Było już za późno, by coś gasić w naszej wsi – cytuje mieszkankę zagrożonej miejscowości portal "Vot Tak".

Pomarańczowe niebo nad Olgino

Media społecznościowe obiegło nagranie ze wsi Olgino, na którym widać, jak przez potężne pożary niebo przebrało przerażający pomarańczowy kolor. Na wideo pojawia się też walczący z ogniem samolot.

Częściową ewakuację zapowiedziano także we wspomnianej wsi Deulino, ale... wkrótce władze ją odwołały. Moskiewscy samorządowcy chwalą się, że stołeczni ratownicy zatrzymali pożar kilometr od wsi. Ogień rozprzestrzenia się jednak, a smog dotarł aż do stolicy. Mieszkańcy Moskwy od kilku dni narzekają na nieprzyjemny zapach spowodowany pożarami w obwodzie riazańskim.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zapach spalenizny w Moskwie

Meteorolodzy ostrzegają, że stężenie zapachu spalenizny w Moskwie osiągnie szczyt dopiero w nocy z 22 na 23 sierpnia. Według prognoz, ma być o połowę bardziej intensywny niż dotychczas.

Zobacz także: Ukraińcy drżą przed "drugim Czarnobylem". "Wystarczy jedna bomba"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić