Rosjanie chcieli wejść na wulkan. Sześciu turystów nie żyje

Sześciu turystów nie żyje, a jeden został ranny po próbie wejścia na wulkan Kluczewska Sopka na Kamczatce, który leży na wysokości 4,7 tys. m n.p.m. Według wstępnych ustaleń turyści zginęli po upadku z dużej wysokości.

Rosjanie chcieli wejść na wulkan. Sześciu turystów nie żyje
6 turystów zginęło w okolicach wulkanu Kluczewska Sopka (Wikimedia Commons)

Jak podaje agencja "Interfax", 30 sierpnia grupa turystów, którzy przybyli z siedmiu regionów Rosji, składająca się z 10 osób i dwóch przewodników z firmy turystycznej znajdującej się w Nowosybirsku, rozpoczęła wspinaczkę na wulkan Kluczewska Sopka.

Próbowali wejść na wulkan

Do tragedii doszło w nocy z soboty 3 września na niedzielę 4 września. Według wstępnych danych w przeddzień 9 na 12 osób zaczęło wspinać się z wysokości 3,3 tys. metrów, a reszta pozostała w obozie. W sobotę, na wysokości około 4 tys. 150 metrów część z nich spadła z dużej wysokości.

Początkowo władze regionu poinformowały, że zginęło pięć osób, później ta liczba zwiększyła się do sześciu. Cztery były przytomne, a jeden z turystów miał złamaną nogę. Na miejsce przyjechały dwie grupy ratowników, mając do dyspozycji cztery sprzęty.

Według Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji u podstawy wulkanu znajdują się dwie osoby, na wysokości 3,3 tys. metrów. W sprawie śmierci osób wszczęto postępowanie karne na podstawie części 3 art. 109 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej.

Największy wulkan w Eurazji

Kluczewska Sopka to wulkan na Kamczatce, wznosi się na wysokość 4750 m n.p.m. Jest to największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji i jednocześnie najwyższy szczyt Kamczatki. Po raz pierwszy erupcję tego wulkanu zanotowano w 1697 roku i od tego czasu jest ciągle aktywny.

Po raz pierwszy na pewno został zdobyty w 1788 roku przez Daniela Gausa i dwóch innych członków ekspedycji Billingsa. Następną próbę wejścia podjęto w 1931 roku, przy schodzeniu z wulkanu kilku ze wspinaczy zostało zalanych płynącą lawą.

Zobacz także: Niebywały wyczyn Ukraińców. To uderzenie w Rosjan przejdzie do historii
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić