Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Rosjanie w sekundę stracili 250 milionów dolarów. Kolejny popis Ukraińców

Siły Zbrojne Ukrainy mają kolejny powód do dumy na froncie. Ukraińskiemu wojsku udało się namierzyć i zniszczyć rosyjski system walki elektronicznej i zagłuszania, cenny R-330Ż "Żytiel". Ten sprzęt jest wart nawet 250 milionów dolarów i to już kolejny egzemplarz, który okupanci stracili w tej wojnie.

Rosjanie w sekundę stracili 250 milionów dolarów. Kolejny popis Ukraińców
Sukces Ukraińców. Rosyjski R330Ż "Żytiel" wart 250 milionów dolarów zniszczony (Twitter)

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się sukcesem na froncie. W najnowszym nagraniu, które pojawiło się w sieci, widzimy jak ukraiński operator drona, robi rozpoznanie w terenie. W pewnym momencie zwiad zauważa wyjątkowo cenny sprzęt wroga. Był to rosyjski system walki elektronicznej R-330Ż "Żytiel".

Był, bo chwilę od wykrycia informacja z koordynatami była już przekazana do oddziału artylerii. Precyzyjne uderzenie - najpewniej pracującego w okolicy HIMARS-a - doszczętnie zniszczyło nowinkę technologiczną moskiewskiego reżimu.

Czym dokładnie jest zniszczony system R-330Ż "Żytiel"? To rosyjski system do walki elektronicznej (tzw. WRE). Wykrywa, namierza i zagłusza sygnały łączności oraz nawigacji satelitarnej. Neutralizuje wszystkie cele w promieniu 25 kilometrów. I jest bardzo, ale to bardzo skuteczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podsłuchiwanie Kaczyńskiego mija się z celem? Członek komisji tłumaczy

R-330Ż "Żytiel" to bardzo cenny sprzęt. Koszt jednego systemu to od 200 do 250 milionów dolarów. System jest mobilny — zamontowany na podwoziu ciężarówki, która może udać się w dowolne miejsce na polu walki.

Kolejny "gruby" cel - rosyjski automatyczny kompleks WRE R-330Ż Żytiel" - napisał w poście z zamieszczonym materiałem wideo Techniczybgd na plartofmie X (Twitter).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Słaby kamuflaż tak drogocennego sprzętu to przykład na krótkowzroczność Rosjan. Zdaje im się, że jeżeli skryją się w zaroślach to ich nie widać. A właśnie w takim "krzaczastym" miejscu zestaw zakłócający łączność oraz nawigację został zauważony.

Chwilę później było już po wszystkim. Precyzyjne uderzenie doszczętnie zniszczyło nowinkę technologiczną moskiewskiego reżimu. Jak podaje Sztab Generalnego Sił Zbrojnych, od początku wojny Ukraińcy zniszczyli już 6707 czołgów i ponad 12 tys. pojazdów opancerzonych wroga. "Żytieli" spece z ZSU dopadli już kilkanaście.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić